Posłuchaj, jak wygląda rozmowa z oszustem

48-letni mieszkaniec Lubina stracił 35 tysięcy złotych. Niestety mężczyzna uwierzył, że dzwoni do niego zaniepokojony pracownik banku. W rzeczywistości był to oszust. Lubińska policja publikuje nagranie, które pokazuje, w jaki sposób działają oszuści.

Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosił się 48-letni mężczyzna, który poinformował, że został oszukany przez nieznaną mu osobę, która podała się za pracownika banku z działu bezpieczeństwa.

– Dzwoniący poinformował 48-latka, że ktoś usiłuje włamać się na jego rachunek bankowy z innego urządzenia niż przypisane do jego konta. Mężczyzna podstępem uzyskał dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej. Pokrzywdzony za namową oszusta zainstalował na swoim telefonie aplikację do zdalnego pulpitu, a następnie podał przestępcy kod autoryzacji do aplikacji – informuje Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Następnie oszust powiedział mężczyźnie, że w celach dalszej weryfikacji, ten musi zalogować się do swojego konta bankowego. Lubinianin zrobił to, umożliwiając tym samym oszustowi dostęp do swojego konta. 48-latek stracił w ten sposób 35-tysięcy złotych. W mediach niemal każdego dnia pojawiają się informacje o tym, że ktoś w taki sposób stracił oszczędności swojego życia. Oszuści podczas rozmowy są bardzo wiarygodni, wywierają również presję czasu na osobach, do których dzwonią. Lubińska policja publikuje nagranie rozmowy jednego z funkcjonariuszy, do którego zadzwonił oszust.

Rozmowa wydaje się być wiarygodna, jednak to, co powinno wzbudzić nasz niepokój to zagraniczny akcent rozmówcy oraz chęć rozwiązania problemu wyłącznie podczas rozmowy telefonicznej.

Lubiński funkcjonariusz udawał, że wykonuje polecenia oszusta. Na koniec poinformował swojego rozmówcę, że jest funkcjonariuszem policji, a oszust zaraz się rozłączył. Pamiętajmy, że jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie, czy komputerze. Cala rozmowa policjanta z oszustem jest dostępna na stronie lubińskiej policji. Warto jej posłuchać, a także pokazać ją naszym rodzicom i dziadkom, by wiedzieli w jaki sposób działają oszuści.

Dodaj komentarz