Posłów debata o kulturze (WIDEO)

Posłowie Koalicji Obywatelskiej z sejmowej komisji kultury i środków przekazu odwiedzili Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Podjęli debatę z lokalnymi przedstawicielami sztuki. Jak tłumaczyli – w trosce o kulturę właśnie, w szczególności jej kondycję w dobie inflacji.

Jak wyjaśnili posłowie, wizyta to element pracy nad nowym programem wyborczym. Punktem wyjścia legnickiego spotkania czy debaty – bolączki kultury w Polsce.

– Uważamy, że kultura znalazła się w kryzysie i działa w kryzysie, bo kryzys opanował naszą gospodarkę i finanse – otworzyła dyskusję posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Spotkanie miało zatem służyć wskazaniu niedostatków czy zmian potrzebnych dla właściwego rozwoju i krzewienia kultury. Uczestnikami przedstawiciele placówek w mieście, a także pracownicy, w tym aktorzy, Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Dzięki ich obecności szybko pojawiły się wątki, m.in. braku właściwej edukacji kulturalnej.

– Szkoła medyczna tworzy lekarzy, akademia wojskowa – żołnierzy, a kultura zamienia ludzi w człowieka. I my powinniśmy od początku dbać o to, żeby człowieka było jak najwięcej – zauważył aktor Paweł Wolak.

Istotnym zagadnieniem okazały się też warunki pracy artystów. Słowem – brak odpowiedniego finansowania, co w Legnicy można zobrazować najbardziej dotkliwym i świeżym wciąż przykładem.

– Jak mają państwo dzisiaj uprawiać sztukę, kiedy dyrektor z dnia na dzień dowiaduje się o zmniejszeniu dotacji? To skrajna sytuacja – odniósł się do decyzji prezydenta Tadeusza Krzakowskiego poseł Krzysztof Mieszkowski.

Choć wizyta w Legnicy miała służyć zdiagnozowaniu i stworzeniu planu uporania się z problemami kultury, do czego konieczna jest przecież praca ponad podziałami partyjnymi, posłowie KO zaplanowali ja wyłącznie w wewnętrznym gronie, bez zapraszania członków sejmowej komisji z innych ugrupowań. Przed spotkaniem obejrzeli spektakl „Sen srebrny Salomei”, a tuż po nim – zbierali podpisy pod projektem ustawy w sprawie finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa.

Więcej w materiale wideo TVREGIONALNA.PL:

Dodaj komentarz