POLSKA/LUBIN. Do urn marsz!

europarlament 1Od godziny 7 rano w całej Polsce otwarte są lokale wyborcze. Polacy wybierają dziś swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego na kolejną pięcioletnią kadencję. Ilość przedstawicieli poszczególnych okręgów zależy od frekwencji, a zatem jeśli mieszkańcy naszego regionu chcą mieć więcej europosłów powinni dziś zagłosować.

W Lubinie otwartych jest 48 lokali wyborczych. 46 to lokale powszechne i znajdują się one w budynkach placówek oświatowych, dwa to lokale szpitalne i znajdują się w Regionalnym Centrum Zdrowia jak i w Miedziowym Centrum Zdrowia. 17 obwodowych komisji wyborczych na terenie miasta zostało przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Uprawnionych do głosowania lubinian jest ponad 59 i pół tysiąca. W okręgu 12, a więc dolnośląsko-opolskim zarejestrowanych jest dziewięć list wyborczych. Wybieramy spośród 90 kandydatów. Aby głos był ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku osoby, którą wybieramy. Oddajemy głos tylko na jednego kandydata, a zaznaczenie po jednym kandydacie na każdej liście jest błędem. Jeśli się pomylimy, nie kreślmy kratki, bo głos będzie nieważny. Lepiej postawmy drugi X (jeśli rzecz dotyczy tej samej listy), bo wtedy nasz głos jest zaliczony liście i kandydatowi, który znajduje się wyżej.

flagaFrekwencja zadecyduje o tym, ile mandatów będzie do obsadzenia w poszczególnych okręgach. W sumie w Europarlamencie Polska ma 51 miejsc. Głosowanie zakończy się dzisiaj o godzinie 21. Wyniki poznamy najwcześniej po 23, ze względu na Włochów, którzy do tej godziny wydłużyli czas głosowania.

Do 21 obowiązuje całkowity zakaz agitacji wyborczej. Po raz pierwszy za agitację uznaje się działalność w mediach społecznościowych, jak np. oznaczanie różnych aktywności kandydatów przyciskiem „lubię to!”. 

DRM  

Dodaj komentarz