Polkowiczanki poszły na bezpłatne badania

Ponad 300 mieszkanek Polkowic zapisało się na badania profilaktyczne w kierunku wykrywania raka piersi. Mogły skorzystać z nich bezpłatnie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. 

Do badania mammograficznego lekarze zakwalifikowali 54 polkowiczanki, a 206 – do USG piersi. Wykonano też 48 badań cytologicznych. W edukacji dotyczącej samobadania piersi wzięło udział 247 kobiet.

– Ostatni raz byłam na badaniach u ginekologa chyba ze dwadzieścia lat temu – przyznała jedna z polkowiczanek, pani Halina, która na USG, cytologię i mammografie zapisała też dwie dorosłe córki. – Wykryto u mnie inną chorobę i stwierdziłam, że trzeba się przebadać.

Z kolei, 83-letnia pani Genowefa czuje się zdrowo, ale chciała mieć pewność, że wszystko jest w porządku, dlatego przyszła na badania.

– Dojrzałe panie nie mają nawyku regularnych wizyt u ginekologa i okresowych badań – informuje Danuta Dawidowicz, położna w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Do lekarza zgłaszają się zazwyczaj wtedy, kiedy zaczyna im coś dolegać, a często bywa to już trochę za późno. Mamy fantom do nauki samobadania piersi, ale część pań, nadal nie potrafi przełamać wewnętrznego oporu przed dotknięciem własnej piersi pod kątem obecności guzków. Młode dziewczyny, zwłaszcza te, które objął nasz program edukacji zdrowotnej, są zdecydowanie bardziej świadomymi pacjentkami – dodaje.

Akcja w PCUZ została zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Wiadomo bowiem, jak duże znaczenie mają profilaktyka i edukacja onkologiczna – wcześnie wykrytą chorobę można skutecznie leczyć.

– Świadomość znaczenia profilaktyki i okresowych badań jest bardzo wysoka, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ. – Na bezpłatne badania zgłaszają się młode mamy, ale także panie w średnim wieku, często zachęcone przez własne córki, a nawet wnuczki. Dzięki systematycznej edukacji, liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi, znacząco zmniejszyła się w ostatnich latach w powiecie polkowickim w porównaniu z powiatami ościennymi. To wspólny sukces pacjentek, ich rodzin, lekarzy i personelu medycznego, polkowickiego Klubu Amazonek oraz radnych decydujących o przyznaniu środków finansowanych na programy profilaktyczne – dodaje.

Szeroki program profilaktyki finansowany z budżetu gminy Polkowice prowadzony jest od 12 lat.

Fot. PCUZ

Dodaj komentarz