Polkowicki program zapobiegania otyłości

900 uczniów, rodzice i szefowie szkolnych stołówek w gminie Polkowice wzięli udział w programie profilaktycznym dotyczącym zapobieganiu nadwadze i otyłości. Dzieci, które mają ten problem mogły skorzystać z indywidualnych porad dietetyczki.

W Polsce nadwaga dotyczy niemal połowy kobiet i 58 proc. mężczyzn.

– Przyczyną takiej sytuacji są nawyki żywieniowe, skłonności genetyczne, wpływ środowiska oraz względy psychologiczne – wymienia Emilia Pieter, dietetyk z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, gdzie realizowany jest gminny program profilaktyki żywieniowej. – Zależy nam szczególnie na naszych najmłodszych mieszkańcach, ponieważ nawyki nabyte w pierwszym okresie życia rzutują na późniejsze przyzwyczajenia, a w skrajnych przypadkach powodują choroby związane z nadwagą, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek czy stawów – podkreśla.

Jak dodaje dietetyk, prawidłowa masa ciała powinna mieścić się pomiędzy 19 a 25 punktów wskaźnika BMI. Oznacza to, że 18-letnia dziewczyna o wzroście 165 cm powinna ważyć od 50 do 65 kg, a 35-letni mężczyzna o wzroście 180 cm – od 60 do 80 kg. Wskaźnik oblicza się dzieląc masę ciała przez wzrost2 .

– Prawidłowe odchudzanie to przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń żywieniowych – przypomina Emilia Pieter. – Dorosłym zalecam redukcję spożywanych pokarmów od 500 kcal do 1000 kcal dziennie, natomiast u dzieci ta redukcja może wynosić od 300 kcal do 500 kcal dziennie.

W polkowickich szkołach posiłki serwowane są zgodnie z zaleceniami dietetyków, ale nauczyciele zwracają uwagę na to, że często dzieci przynoszą słodkie albo słone przekąski.

O tym warto pamiętać: jeść 4-5 posiłków dziennie, nie przejadać się, pamiętać o warzywach i owocach, spożywać produkty zbożowe i mleczne, a także ryby i warzywa strączkowe. Ograniczyć zaś należy tłuszcze zwierzęce, czerwone mięso, cukier i sól. Poza tym, pić wodę, najlepiej ok. półtora litra dziennie.

Program „Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach cywilizacyjnych – Zapobieganie nadwadze i otyłości” finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Fot. PCUZ

  1. Zdecydowanie pozytywny program, do którego trzeba coraz częściej wracać, bo problem otyłości i nadwagi jest coraz bardziej powszechny. W związku z powyższym – czekam ponownie na taką inicjatywę. W mojej ocenie tego typu programy muszą być realizowane stale.

Dodaj komentarz

*

code