Opublikowany: wt, Mar 28th, 2017

Polkowicki delegat do Europejskiego Parlamentu Młodzieży

ZS_POLK1Artur Firuta, uczeń Zespołu Szkół w Polkowicach wziął udział w sesji selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży (European Youth Parlament – EYP) w Poznaniu.

– Ideą Europejskiego Parlamentu Młodzieży jest zachęcanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów do aktywnego uczestnictwa w debacie na temat przyszłości Europy oraz w życiu społecznym i politycznym swego regionu, kraju i kontynentu – informuje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik polkowickiego starostwa. – Jest to niezależna i ponadpartyjna organizacja non-profit, działająca od 1987 roku. Dzięki EYP ponad 35 000 młodych Europejczyków rocznie doświadcza demokracji w praktyce, rozwijając umiejętności komunikacji i pracy w międzynarodowym zespole – dodaje.

W tym roku Europejski Parlament Młodzieży EYP Poland zorganizował Regionalne Sesje Selekcyjne. Odbyły się one w Toruniu, Poznaniu i Rzeszowie. W każdej z nich uczestniczyło około 60 polskich delegatów oraz 15 gości z zagranicy. Polkowicki uczeń wziął udział w sesji poznańskiej.

– Pierwszy dzień polegał na zapoznaniu się z zespołem, czyli komisją, z którą miałem przyjemność współpracować – opowiada Artur. – Dzięki wielu grom integracyjno-komunikacyjnym byłem w stanie zjednoczyć się z grupą anonimowych ludzi w jedną zbiorowość. W kolejnym dniu sesji w interaktywny sposób symulowaliśmy pracę autentycznej komisji Parlamentu Europejskiego. Debatowaliśmy na temat rynku, gospodarki oraz praw konsumenta, między innymi, na platformach internetowych. Po zaciętej
debacie mogliśmy opracować projekt rozwiązań, tak zwaną rezolucję, którą mieliśmy przedstawić następnego dnia – dodaje.

ZS_POLK2W ostatnim dniu sesji odbyło się zgromadzenie generalne, na wzór posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego. Każda komisja przedstawiła swoją rezolucję. Potem była debata, a po niej głosowanie, według procedury parlamentarnej.

– Było to ciekawe doświadczenie i fascynująca przygoda, gdyż mogłem nie tylko poznać schemat pracy Parlamentu Europejskiego, ale porozmawiać z innymi tylko w języku angielskim – dodaje Artur. – Jeżeli tylko będzie taka możliwość, chętnie wezmę udział w podobnym wydarzeniu.

Wydarzenia EYP Poland odbywają się patronatem honorowym prof. Jerzego Buzka, Thorbjørna Jaglanda, Jean-Claude’a Junckera, Federici Mogherini oraz Martina Schulza.

UR/FOT. ZS POLKOWICE

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..