POLKOWICE/KRAJ. Zaskarżyli „janosikowe”

IMG_6571 (1)IMG_6571 (1)Jedenaście powiatów, zrzeszonych w antyjanosikowej koalicji, zaskarżyło przepisy dotyczące subwencji równoważącej w Trybunale Konstytucyjnym. W koalicji jest powiat polkowicki, który tylko w tym roku musiał zapłacić 21 mln zł „janosikowego”.

Dotychczas walkę z „janosikowym” wygrało Mazowsze. Pod koniec września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił cztery decyzje ministra finansów, które zobowiązywały województwo mazowieckie do zapłaty czterech ostatnich miesięcznych rat subwencji za 2013 rok.

IMG_6695 (1)WSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2014 orzekł, że przepisy dotyczące „janosikowego” płaconego przez województwa są częściowo niezgodne z konstytucją.

– Rozstrzygnięcie TK w sprawie województwa mazowieckiego było tylko początkiem drogi dla samorządów. Jesteśmy zdecydowani, aby dyskutować ze stroną rządową na argumenty, bowiem dotychczasowe przepisy nie uwzględniają zmieniającej się sytuacji gospodarczej i mogą doprowadzać samorządy obarczone “janosikiem” do zapaści – mówi Marek Tramś, starosta polkowicki i prezes Związku Powiatów Polskich.

IMG_6587 (1)Według powiatów sposoby naliczania kwoty subwencji i wysokość kwot „janosika” są krzywdzące dla samorządów-płatników.

– Nikt nie wyklucza zasady solidaryzmu i wspierania uboższych samorządów, ale nie według tych dysfunkcyjnych, niesprawiedliwych przepisów – mówi Marek Tramś.

Janosikowe” to dodatkowy „podatek”, który płacą najbogatsze samorządy na rzecz tych najbiedniejszych. A przynajmniej z założenia. Skutki obowiązujących mechanizmów są takie, że po otrzymaniu pieniędzy samorządy-beneficjenci znacznie wyprzedzają finansowo powiaty odprowadzające ten podatek do państwowej kasy. Zdarza się wręcz bardzo często, że  to powiaty biedniejsze płacą „janosikowe” bogatszym.

Zdaniem skarżących narusza to konstytucyjne zasady solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjny nakaz zapewnienia jednostkom samorządu dochodów adekwatnych do zadań.

IMG_6671 (1)– Łączne straty ponoszone rokrocznie przez powiat polkowicki są znaczące – informuje Małgorzata Żbikowska skarbnik powiatu, która reprezentowała powiat w Trybunale Konstytucyjnym. – Tylko przez ostatnie cztery lata zapłaciliśmy prawie 40 mln zł, co w istotny sposób spowalnia nasz rozwój. Za te pieniądze, moglibyśmy np. wybudować 40 km nowych dróg, wyremontować placówki oświatowe czy sfinansować programy zdrowotne dla naszych mieszkańców – dodaje.

Oprócz powiatu polkowickiego w „antyjanosikowej” Koalicji Powiatów są też powiaty: bełchatowski; grodziski; mikołowski; otwocki; piaseczyński; poznański; pruszkowski; warszawski zachodni; wołomiński i legionowski, który jest wiodącym w tej koalicji.

Skargę w TK w imieniu Koalicji Powiatów składał prof. Hubert Izdebski.

DRM/FOT. POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Dodaj komentarz