POLKOWICE/KRAJ. „Antyjanosikowa” koalicja powiatów

Marek Tramś sesja 1Jedenaście powiatów z całej Polski wspólnie wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z ustawą zasadniczą niektórych zapisów dotyczących podatku „janosikowego”. Do „antyjanosikowej” koalicji przyłączył się dziś powiat polkowicki, który w tym roku musi oddać z tytułu podatku wyrównawczego 21 milionów złotych.

Władze powiatu polkowickiego, podejmując dziś uchwałę, w sprawie złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (dotyczących zasad naliczania subwencji wyrównawczej, a zatem tzw. podatku „janosikowego”) z Konstytucją oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, oficjalnie przyłączyły się do ogólnopolskiej koalicji „antyjanosikowej”.

– Chęć przyłączenia się do tej koalicji deklarowaliśmy już w momencie, gdy dowiedzieliśmy się, jakiej kwoty wymaga od nas w tym roku minister finansów – mówi Marek Tramś, starosta polkowicki.

głosowanie pow. polkow.Liderem koalicji został powiat legionowski. Wszyscy koalicjanci podejmują uchwały o tej samej treści wypunktowują podstawowe błędy i niekonstytucyjność zapisów.  

– Głównym argumentem, jaki będzie uzasadniał nasz wniosek będzie wykazanie, że płacąc tak wysokie kwoty tego podatku znacznie pogarsza się nasza sytuacja, jako płatników. Stanowi on realne zagrożenie dla zadań własnych powiatów – mówi starosta polkowicki. – Innymi słowy podatek ten doprowadza do tego, że bogate samorządy po zapłaceniu podatku mają budżety słabsze od tych, które „janosika” otrzymują – dodaje Marek Tramś.

Problem, który zauważają samorządowcy to także brak ustawowo określonego konkretnego celu, na który samorządy otrzymujące subwencje powinny te środki przeznaczyć.  

– My ciągle dajemy rybę zamiast wędki. Wykorzystanie subwencji przez dany powiat powinno skutkować generowaniem kolejnych dochodów tak, by dany samorząd nie musiał w przyszłości korzystać z tego rodzaju pomocy. przew. pow. polkowiceTo powinny być przede wszystkim zadania inwestycyjne. Tymczasem samorządy dostają w prezencie konkretne sumy do dyspozycji rady powiatu. W efekcie te pieniądze są przeznaczane np. na podwyżki lub premie dla urzędników lub zakup nowych służbowych samochodów –tłumaczy polkowicki starosta. – To się musi zmienić.

Złożenie skargi zadeklarowało jedenaście powiatów z Mazowsza, Dolnego Śląska i Wielkopolski: legionowski, warszawski zachodni, piaseczyński, otwocki, pruszkowski, wołomiński, grodziski, bełchatowski, poznański, polkowicki i mikołowski.

Radni powiatu polkowickiego zadecydowali o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego większością głosów. Nikt podczas dzisiejszej sesji nie sprzeciwił się pomysłowi, jednak dwoje radnych Platformy Obywatelskiej wstrzymało się w tej sprawie od głosu.

DRM

Dodaj komentarz