POLKOWICE/BARCELONA. Paterski czwarty na ostatnim etapie

14_03_31_1396217469438

Ostatni etap wyścigu Volta Catalunya z metą w Barcelonie wygrał Lieuwe Westry (Astana). Maciek Paterski (CCC Polsat Polkowice) finiszował na  4. miejscu. Joaquim Rodriquez tryumfował w klasyfikacji generalnej.

Podczas ostatniego dnia wyścigu Volta a Catalunya, kolarze ścigali się na 120-kilometrowej trasie która prowadziła drogami wokół Barcelony. W końcówce etapu kolarze pokonywali ośmiokrotnie 6-kilometrową rundę w Barcelonie z podjazdem pod Montjuic, gdzie umiejscowiono górską premie kat.3. Trasa ostatniego, 7.etapu była bardzo wymagająca i trudna technicznie (szczególnie jazda na rundach) a dodatkowym utrudnieniem dla kolarzy okazał się padający tego dnia deszcz.

Ostatni etap wyścigu rozpoczął się również szczęśliwie dla kolarzy „pomarańczowych”. W ucieczce która zawiązała się zaraz po starcie peletonu znalazł się Maciek Paterski. W uciekającej grupie jechali: Lieuwe Westra (Astana), Stef Clement (Belkin), Marcus Burghardt (BMC), Daniele Ratto (Cannondale), Cédric Pineau (FDJ.fr), Boris Valle (Lotto), Thomas Voeckler (Europcar), Perrig Quemeneur (Europcar), Fumiyuki Beppu (Trek), Yohan Bagot (Cofidis), Jérôme Baugnies (Wanty) i Michel Kreder (Wanty).

Uciekająca grupa zgodnie rozpoczęła współpracę i dość szybko uzyskała przewagę nad peletonem, która przed wjazdem na rundy w Barcelonie wynosiła około 4 minut. W peletonie pościg za uciekinierami rozpoczęła ekipa lidera, Katusha wspomagana przez ekipę Omega Pharma – Quick Step. Ciągle padający deszcz spowodował, że jazda na trudnych technicznie rundach ulicami Barcelony stała się szczególnie niebezpieczna. Z uciekającej trzynastki na czele pozostała jedynie piątka: Voeckler, Bagot, Burghart, Westra i Paterski, ciągle utrzymując przewagę nad peletonem w granicach 3 minut.

Na ostatnich kilometrach trasy z ucieczki zaatakował  Lieuwe Westra, któremu udało się odjechać i zyskać przewagę. Na podjeździe przewaga jego wyniosła ponad minutę i było już pewne, że to Westra zostanie zwycięzcą ostatniego etapu. Z przewagą 1 min. 22 sek. minął linię mety jako pierwszy, pokonując Marcusa Burghardta (BMC Racing) i Thomasa Voecklera (Europcar). Na czwartym miejscu finiszował Maciek Paterski.

Zwycięzcą całego wyścigu został Joaquin Rodriguez Oliver (Team Katusha) pokonując o 4 sek. Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo) i o 7 sek.  Tejay van Garderena (BMC Racing Team). Z zawodników ekipy CCC Polsat Polkowice najwyżej sklasyfikowanym kolarzem w generalce okazał się Branislau Samoilau, który zajął 42.miejsce.