Polkowice we wspomnieniach

Dwie, bogato ilustrowane książki związane z powojenną historią Polkowic ukazały się w tym roku dzięki staraniom Towarzystwa Ziemi Polkowickiej. W planach są już kolejne.

Te dwa tytuły to: “Historia Polkowic zdjęciami mieszkańców pisana t.1” oraz “Publiczna Szkoła Powszechna w Polkowicach (ulica Browarna 1945-1969)” – autorstwa Grzegorza Kardysia, wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Polkowickiej.

Pomysł na pierwszą z nich narodził się kilka lat temu podczas opracowywania książeczek na temat historii poszczególnych wsi w gminie Polkowice. Wśród zebranych materiałów było bardzo dużo informacji dotyczących miasta.

– Szkoda byłoby ich nie wykorzystać – wspomina wiceprezes TZP. – Zebrałem mnóstwo zdjęć związanych z miejscem zamieszkania albo pracy polkowiczan, w tym sporo przedstawiających nieistniejące już zakłady, na przykład, PGR czy roszarnię. W części opisowej są też dwa wspomnienia Niemców mieszkających w Polkowicach przed 1945 rokiem oraz wspomnienia jednych z pierwszych powojennych mieszkańców, między innymi, Stanisława Sobczaka i Zbigniewa Rajchego.

W pierwszym tomie “Historii…” są także m.in. fragmenty z kroniki parafialnej pw. św. Michała Archanioła, bogato ilustrowane, oraz informacje o jednostce wojskowej z lat 60. kiedy budowano osiedle Sienkiewicza i o strukturze władzy.

Jak dodaje Grzegorz Kardyś w drukarni jest już drugi tom tej publikacji. Zawiera on wątki związane m.in. z funkcjonowaniem posterunku Milicji Obywatelskiej i mleczarni, działalnością nieformalnej grupy teatralnej, która występowała w nieistniejącym już budynku na rogu ulic Targowej i Głogowskiej (obecnie jest to skwer), organizacji młodzieżowych czy też znanego dawniej w całej okolicy basenu przy drodze prowadzącej do kopalni Polkowice – Główne. Sporą część zajmują wspomnienia związane ze sportem, w tym ze słynnym KS Włókniarz-LZS-Górnik oraz z początkami oświaty w mieście i jej rozwojowi.

Temu ostatniemu tematowi w całości poświęcona jest druga książka – “Publiczna Szkoła Powszechna w Polkowicach (ulica Browarna 1945-1969)”.

– Była to pierwsza szkoła w mieście – dodaje Grzegorz Kardyś. – Funkcjonowała do 1969 roku w budynku obecnego domu dziecka. Potem przeniesiono ją do nowego obiektu przy ulicy Kmicica, to obecna Szkoła Podstawowa numer jeden.

W planach jest jeszcze pięć kolejnych książek związanych z polkowicką oświatą, ale dotyczyć będą one placówek nieistniejących już na terenie gminy, m.in. w Tarnówku i Suchej Górnej. Dodajmy, że do tej pory funkcjonuje jedynie SP w Jędrzychowie. Jednak, jak zapowiada autor, w ostatnim tomie z tej serii znajdzie się historia tej szkoły tylko do roku 1995, tj. do czasu, gdy funkcjonowała ona w trzech poniemieckich budynkach, z nią z kolei związane były czteroklasowe szkoły w Sobinie i Nowej Wsi Lubińskiej).

Dodajmy, że wydanych już tytułów nie można kupić. W związku z niskim nakładem trafiły one głównie do gminnych bibliotek. Otrzymały je też osoby, które udostępniły zdjęcia, dokumenty czy wspomnienia.

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Antek pisze:

    No kurde. Znowu ciekawa książka której nie można nigdzie dostać

  2. Nik pisze:

    Antek poczekaj na wybory. Ludzie pdmp beda roznosic . Nawet dlugopis plastikowy dorzuca.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..