POLKOWICE. W cieniu zbiornika mają własną stację meteo (FOTO, WIDEO)

TARN1W każdej chwili mieszkańcy Tarnówka mogą sprawdzić, jaka we wsi jest temperatura czy prędkość wiatru. Dane te mogą odczytać na tablicy znajdującej się na ścianie remizy strażackiej. Ale przede wszystkim pokazuje ona poziom pyłu zawieszonego PM 10, bo wieś leży tuż obok zbiornika „Żelazny Most”. To był główny powód inwestycji KGHM w tym rejonie.

Tablica informacyjno-synoptyczna wisi w Tarnówku od grudnia zeszłego roku. Pomiar pyłu zawieszonego PM10 w rejonie tej miejscowości wyświetlany jest na pierwszym miejscu.

– Informuje on mieszkańców o stanie zapylenia w rejonie wsi – powiedział nam Rafał Zienkiewicz, starszy specjalista ds. ochrony środowiska w Zakładzie Hydrotechnicznym, a – jak dodał – jego źródłem może być oddziaływanie zbiornika, ale mogą być także czynniki zewnętrzne, związane np. z opalaniem.   

TARN2Tablica informacyjna jest częścią systemu, na który składa się też stacja meteorologiczna. Znajduje się 100 metrów dalej, w kierunku zbiornika. Dzięki niej mieszkańcy na bieżąco wiedzą, jaka jest temperatura, wilgotność powietrza i prędkość wiatru.

TARN_GIERMEK– Mieszkańcy czują się niby bezpieczniej, ale nie znamy norm, jeśli chodzi o poziom pyłu zawieszonego – mówi Irena Giermek, sołtys Tarnówka. – Oczekujemy na takie informacje ze strony KGHM, żeby w razie przekroczenia tych norm interweniować.

Rafał Zienkiewicz wyjaśnia, że urządzenie znajdujące się w biurowcu ZH na bieżąco rejestruje poziom pyłu zawieszonego PM10. Gdyby jego wartości były podwyższone, to nastąpiłaby natychmiastowa reakcja pracowników zakładu.

– Wartość odniesienia dla jednej godziny, która jest wyświetlana na tablicy wynosi 280 mikrogramów na metr sześcienny – dodaje.

Obecnie mieszkańcy Tarnówka czekają na budowę kanalizacji gazowej we wsi. Inwestycja jest konieczna, bo – jak tłumaczy Michał Jurczak, przewodniczący Rady Sołeckiej, związana jest ona także z ochroną powietrza.

TARN_JURCZAK– Chcielibyśmy przejść z ogrzewania węglem i drewnem na gazowe, bo chodzi o zmniejszenie zapylenia w naszej wsi – dodaje Michał Jurczak.

Dane ze stacji zbierane są na bieżąco. Pierwsze ich podsumowanie zostanie opracowane pod koniec roku. Wtedy okaże się, czy zbiornik „Żelazny Most” miał wpływ na stan zapylenia w okolicy Tarnówka. 

Zobacz także na: 

UR

Dodaj komentarz