POLKOWICE. Szkolili się, by lepiej dbać o seniorów

szkolenia_pcuzCykl szkoleń przeprowadzono w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Dotyczyły one między innymi prawidłowej pielęgnacji chorego w domu, nowych trendów terapii i sposobów pielęgnacji. Wszystko w ramach projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”, na który powiat polkowicki otrzymał ponad 6 mln zł dofinansowania.

Projekt jest realizowany w Polkowicach od sierpnia ubiegłego roku. Obecnie wkroczył w fazę szkoleń.

– To istotny element całego projektu – podkreśla Mariola Kośmider, koordynatorka projektu.

W sumie przeszkolonych ma zostać około 350 osób z różnych środowisk (kadry medyczne – fizjoterapeuci, psychologowie, pielęgniarki, członkowie organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem osób w podeszłym wieku).

– Szkolenia, które już się odbyły dotyczyły między innymi prawidłowej pielęgnacji chorego w domu, nowych trendów terapii i sposobów pielęgnacji. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, a uczestnicy podkreślili, że prelegenci dysponują bogatą wiedzą oraz umiejętnościami angażowania szkolonych w dyskusję. Atmosfera w trakcie zajęć była bardzo przyjazna i służyła twórczej wymianie zdań. W okresie wakacyjnym planujemy przeprowadzić kolejny cykl i liczymy na to, że będą się one cieszyć równie dużym zainteresowaniem – mówi nam Marlena Jatczak, asystent koordynatora głównego do spraw zasobów kadrowych i szkoleń w PCUZ.

Szkolenia dotyczyły m.in „Pielęgnacji chorego w środowisku domowym” i „Profilaktyki bólu narządu ruchu u osób starszych”. Prowadziły je fizjoterapeutki działu rehabilitacji PCUZ.

– Brak pełnej sprawności osób starszych, ograniczone możliwości w zakresie samodzielnego kąpania się, ubierania, korzystania z toalety. To wszystko powoduje, że osoba starsza może czuć się wyobcowana i odczuwać lęk przed odrzuceniem ze strony najbliższych. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół – mówi Barbara Gadzińska.

– Pielęgnacja chorego to niezwykle istotna część opieki i te właśnie czynności omawialiśmy w trakcie szkoleń – wyjaśnia z kolei Ewelina Bloch. – Optymalnie byłoby, gdyby każdy opiekun osoby starszej miał w domu profesjonalny sprzęt ułatwiający wykonanie czynności związanych z pielęgnacją. To jednak nie jest normą, ale warto pamiętać, że zachęcając chorego do samodzielności, nie odmawiamy mu pomocy, lecz mobilizujemy do aktywności, która jest formą rehabilitacji, a ta z kolei poprawia sprawność i wydłuża czas pozostawania przynajmniej częściowo niezależnym – dodaje.

Tego typu szkolenia to tylko tzw. miękka część projektu. W ramach pozyskanych pieniędzy w PCUZ powstaje Centrum Gerontologii, na potrzeby którego przebudowywana jest część budynku.  

FOT. UG POLKOWICE

Dodaj komentarz