POLKOWICE. Recytowali z sercem

MUZA1Prawie 130 dzieci i młodzieży wzięło udział w 19. edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Srebrna Muza” w Polkowicach. Zmagania miłośników poezji trwały dwa dni (2 i 3 grudnia).

Konkurs podzielony był na cztery kategorie: klasy „0”-I; II-III; IV-VI oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie szkół podstawowych mieli recytować wiersz wybranego polskiego poety, a pozostali – dowolny utwór Haliny Poświatowskiej.

Zdaniem przewodniczącego komisji konkursowej Wojciecha Brawera, aktora Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, poziom tegorocznych zmagań recytatorskich był dość wysoki i wyrównany.

– Cieszy to, że jest świadomość rozwoju kadry odpowiedzialnej za przygotowanie dzieci – dodał Wojciech Brawer. – Oprócz tradycji, czyli wierszy Tuwima czy Brzechwy, pojawiają się nowi autorzy. A najbardziej w pamięci zapadają wykonania, w których widać pracę i radość wykonawcy. Dobrze, że kultura słowa nie ginie.

MUZA2Ignacy Urbańczyk (na zdj.) z klasy VI SP w Chocianowie wybrał wiersz Jana Kazimierza Siwka pt. „Aniołek grzeczniołek”. Jak nam powiedział przy wyborze pomagała mu nauczycielka, ale ostatecznie decyzję podjął sam.

– Lubię recytować – dodał Ignacy. – I lubię wiersze, w których można się wykazać, na przykład, podnieść albo ściszyć głos.

Na zdjęciu 1.: Laureaci konkursu w kat. klas IV-VI, z jurorami i opiekunami artystycznymi: (od prawej) Konrad Wójcik, Weronika Widuch, Nikodem Bogoń oraz Dominik Starak.

UR

Dodaj komentarz