POLKOWICE. Przekroczą 2000

hpv3Rozpoczęła się ósma edycja Polkowickich Dni Chronię Życie Przed Rakiem. W tym roku przeciw wirusowi powodującemu raka szyjki macicy zaszczepionych zostanie blisko czterysta gimnazjalistek z miejscowości zrzeszonych w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. W sumie podczas wszystkich edycji kampanii szczepionki na HPV otrzyma w sumie 2200 dziewczynek.

Kampania Chronię Życie Przed Rakiem to jednak nie tylko szczepionki, a szeroki program profilaktyczny, na który składają się bezpłatne badania cytologiczne, ginekologiczne, mammograficzne dla pań, a od ubiegłego roku także urologiczne dla panów jak również kampania edukacyjna w szkołach.

Przez cały tydzień w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych będzie prowadzona nauka samokontroli piersi. Na czwartek zaplanowano konferencję z udziałem krajowej ambasadorki kampanii, Grażyny Wolszczak. Aktorka po raz kolejny w ramach kampanii odwiedzi Polkowice. W tym roku do Polkowic przyjedzie także, idol nastolatek, aktor młodego pokolenia – Maciej Musiał.

HPV 1Osiem lat temu Polkowice, jako pierwszy samorząd w Polsce, sfinansowały szczepienia przeciw HPV gimnazjalistkom. Po siedmiu latach w sumie zaszczepiono już 1800 młodych mieszkanek Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. W tym roku dołączy do nich grupa kolejnych 396 gimnazjalistek z Polkowic i z okolicznych gmin.

– Kiedy w 2006 roku z mojej inicjatywy burmistrz Polkowic podjął decyzję o sfinansowaniu szczepienia, od razu założono, że nie będzie to akcja jednorazowa, a długofalowe działanie na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców. Dziś udaje nam się przekonać do badań coraz więcej osób – dodaje Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i radna Polkowic.

W sobotę w parku miejskim w Polkowicach w ramach kampanii odbędzie się „Bieg na Obcasach” jak i „Bieg z Wąsem”.

DRM

Dodaj komentarz