POLKOWICE. Projekt dla seniorów zdał egzamin (FOTO)

SENIOR1Uczestniczą w różnych zajęciach, mają rehabilitację, a do tych, którzy nie mogą wyjść z domu z pomocą przyjeżdżają specjaliści. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych podsumowano dziś realizację wyjątkowego w kraju projektu dotyczącego opieki senioralnej dla osób powyżej 60. roku życia. 

– Mamy bardzo ciekawe warsztaty zajęciowe, no i rehabilitację. Większość z nas to osoby samotne, a to ważne, żeby wyjść z domu, spotkać się z innymi i ciekawie spędzić czas, z pożytkiem dla zdrowia, bo cała opieka i wszystkie zabiegi, jakie tu mamy, są bardzo pomocne – powiedziała nam jedna z polkowiczanek korzystająca z usług Centrum Gerontologii i Rehabilitacji w polkowickiej przychodni.

– Seniorzy, którzy na co dzień zmagają się z różnymi dolegliwościami, na pytanie, jak się czują, odpowiadają: „Dobrze, bo jesteśmy razem, mamy gdzie przyjść” – potwierdza Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Wspomniane Centrum Gerontologii i Rehabilitacji uruchomione zostało w sierpniu zeszłego roku w przebudowanej i nowocześnie wyposażonej części polkowickiej przychodni przy ul. Kominka. Na kompleksową pomoc (m.in. gerontologa, masażystów, logopedy, psychologa czy fizjoterapeutów) mogą liczyć tam, ale także w domu, mieszkańcy w wieku 60+ z powiatu polkowickiego i części powiatu głogowskiego (w sumie, to 11 gmin).

Poza osobami, które przychodzą do Centrum, w domu opieką pielęgniarską objęto 395 pacjentów, lekarską – 215, fizjoterapeutyczną – 192, psychologiczną – 14, logopedyczną – 15, a psychiatryczną – 35. Trzeba przy tym podkreślić, że jest to pomoc bardzo ważna nie tylko dla samych osób starszych, ale także i ich rodzin.  

Centrum powstało w ramach projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”. Realizowany był on od 1 sierpnia 2014 roku do 30 kwietnia tego roku. Dziś projekt został podsumowany podczas spotkania z udziałem seniorów, władz gminy i przedstawicielu wielu instytucji. 

– To 639 dni i nocy realizacji programu, 310 pozycji budżetowych i 50 segregatorów pełnych dokumentacji – podsumowała krótko Beata Michalewska, prezes PCUZ.
Dodajmy, że wartość projektu to 6 mln 400 tys., z czego ponad 5 mln pochodziło ze środków funduszy: norweskich oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a pozostała część była wkładem własnym PCUZ.

UR

 

 

Dodaj komentarz