POLKOWICE. Pomagają aż miło

wolontariatPrawie dwa miesiące po uruchomieniu Polkowickiego Centrum Wolontariatu można już mówić o sukcesie akcji. A planów jest jeszcze więcej. 

– To co już udało się zrobić przerosło nasze oczekiwania – potwierdza Sylwia Czarnik, koordynator Polkowickiego Centrum Wolontariatu. – Dzięki intensywnym działaniom promocyjnym z wykorzystaniem lokalnych mediów, a także portali społecznościowych oraz marketingu szeptanego udało się stworzyć bazę około 40 wolontariuszy. Jest też spore grono organizacji pozarządowych, instytucji, firm, które wspierają nasze działania.

Wolontariusze m.in. pomogli rodzinie poszkodowanej w pożarze bloku wielorodzinnego przy ulicy Borówkowej.

– Udało nam się dzięki pomocy ludzi dobrej woli dostarczyć osobom najbardziej poszkodowanym w pożarze najpotrzebniejsze rzeczy m.in. materac, koce, ręczniki, ubrania – dodaje Sylwia Czarnik. 

Podczas wakacji wolontariusze i zaprzyjaźnione organizacje przygotowują pikniki dla podopiecznych Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek” oraz Klubu Środowiskowego „Pozytywka” Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach. Pomagali także podczas organizowanych w mieście Dni Młodzieży 2016, a także Polkowickiego Lata Kulturalnego. Centrum wielokrotnie pośredniczyło również w przekazywaniu mebli oraz sprzętów gospodarstwa domowego najuboższym mieszkańcom gminy. Bezpłatny transport zaoferowała Hurtownia Materiałów Budowlanych „DAMI” z Polkowic.

– Są też pierwsi chętni, którzy wspierają osoby starsze w codziennych czynnościach – dodaje koordynator PCW. – Wolontariat bardzo sprawnie się rozwija, a potencjał polkowiczan jest niesamowity.

Wkrótce rozpoczną się bezpłatne szkolenia, m.in. z zakresu pierwszej pomocy oraz asystentury osobom z niepełnosprawnościami, aby jak najlepiej przygotować wolontariuszy do pracy.

Pomagać może każdy, kto zechce. Trzeba tylko przyjść do siedziby Centrum, która mieści się w budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach przy ul. Skalników 6. Tam kandydaci wypełnią kwestionariusz, w którym zawierają między innymi dane personalne, formy pomocy, które mogą zaoferować potrzebującym, oraz czas, który chcą przeznaczyć na działalność wolontariacką. Dolna granica wieku wolontariuszy to 13 lat, górna nie istnieje.

– Aktualnie pilnie poszukujemy wolontariuszy, którzy mogą świadczyć usługi z zakresu logopedii i rehabilitacji – mówi Sylwia Czarnik.

W okresie wakacyjnym Polkowickie Centrum Wolontariatu jest czynne w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 18, w środę w godz. 9-14. Więcej informacji można także uzyskać pod nr tel. 732 796 222 lub 690 663 081.

UR

 

Dodaj komentarz