POLKOWICE. Park maszyn w rynku

IMG_6354W polkowickim rynku rozstawione są najnowocześniejsze maszyny górnicze. Na co dzień tego typu maszyn używają pracownicy ZG „Rudna”. Oprócz nich można zobaczyć także wystawę fotografii pracy górniczej. Wystawy zorganizowano w ramach obchodów 40-lecia kopalni „Rudna”.

Maszyny górnicze oraz fotografie można oglądać od dziś w polkowickim rynku. Najnowsze typy maszyn górniczych, stosowane w kopalniach KGHM, a przede wszystkim w ZG „Rudna” będą eksponowane  w polkowickim rynku do najbliższego poniedziałku. Do piątku natomiast między godziną 9 a 12.30 przedstawiciele KGHM ZANAM jak i ZG Rudna będą opowiadać o zastosowaniu maszyn jak i o pracy pod ziemią.

IMG_6367– Zapraszamy każdego, kto jest zainteresowany taką tematyką. Jest okazja, by zobaczyć te kolosy, które normalnie jeżdżą 1100 metrów pod ziemią. Nie ma żadnych biletów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy – mówi Elżbieta Sawicka, ZG „Rudna”.

Wszystkie maszyny prezentowane w polkowickim rynku zostały wyprodukowane przez KGHM ZANAM. Można im się przyjrzeć z bliska. Dzieci mogą się przekonać, na jakim sprzęcie i w jakich warunkach pracują górnicy z kopalni „Rudna”.

IMG_6360– Mój tato jeździ podobną maszyną, mówił tylko, że jest wyższa – mówi dziesięciolatek, który przyszedł na wystawę ze szkolną wycieczką.

– Mój tato kopie tunele, a mój wujek podkłada pod ziemią bomby – dodaje jego kolega.

Park maszyn wzbudza także zainteresowanie wśród osób dorosłych. 

– Wiedzę na temat pracy w kopalni mam, bo mój ojciec tam pracuje. Jeździ podobnymi maszynami, ale tak na żywo to jeszcze ich nie widziałem. Zaciekawiły mnie, bo ładnie wyglądają – mówi polkowiczanin.

Maszynom towarzyszy także wystawa fotograficzna „Tu pracujemy”. Fotografie będą wystawione w polkowickim rynku do 24 czerwca. Można na nich zobaczyć z bliska jak wygląda praca ludzi i maszyn w górniczych wyrobiskach.

DRM

 

Dodaj komentarz