POLKOWICE. Marsz do „woja”!

0005Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie polkowickim. Obowiązkowi stawienia się przed powiatową komisją lekarską podlegają, w tym roku, mężczyźni urodzeni w latach 1990-1994 oraz ci, którzy w poprzednich latach nie stawili się przed komisją.

Do kwalifikacji mają się także stawić kobiety urodzone w latach 1990-1995, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Mogą też się stawić ochotniczki – studentki wyższych szkół morskich a także osoby dorosłe, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej.

W powiecie polkowickim kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona w dniach
31 marca – 18 kwietnia. Wezwanie otrzymało łącznie 453 osoby, w tym 82 osób rocznika starszego –
podaje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik prasowy powiatu polkowickiego.

Kwalifikacja wojskowa od pięciu lat zastępuje pobór wojskowy. Komisja sprawdza predyspozycje, zdrowie psychiczne i fizyczne pod kątem służby w wojsku. Orzeczenie komisji lekarskiej o zdolności do służby jest równoznaczne z przeniesieniem do rezerwy oraz uregulowaniem stosunku do służby wojskowej.

Siedziba tegorocznej Powiatowej Komisji Lekarskiej mieści się w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach przy ul. Skalników 6. Przewodniczącym Komisji jest lekarz chirurgii ogólnej Andrzej Łępicki – dodaje Myrna-Kudryk.

DRM/ FOT. POWIAT POLKOWICKI

Dodaj komentarz