POLKOWICE. Mają pracę z Gminnego Banku Kadr

Polko_GminaJuż kilkadziesiąt osób znalazło pracę dzięki Gminnemu Bankowi Kadr, unikatowemu w kraju programowi finansowanemu przez gminę Polkowice. Platforma internetowa GBK została uruchomiona niespełna cztery miesiące temu i jest to pierwsze podsumowanie efektów jej działalności.  

Program powstał po to, by ułatwić polkowiczanom znalezienie zatrudnienia albo stworzyć szansę na jego zmianę. Od czasu jego uruchomienia na platformie internetowej zarejestrowano prawie 145 tysięcy odwiedzin, a liczba zarejestrowanych użytkowników sięga około 500. Obecnie znajduje się na niej ponad 60 ofert pracy.

– Duże zainteresowanie polkowiczan Gminnym Bankiem Kadr bardzo nas cieszy. To dowód na to, że ten instrument jest potrzebny i spełnia swoje cele – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Jedną z osób, które skorzystały z GBK jest Marzena Puzio. Miesiąc temu założyła firmę zajmującą się wynajmem luksusowej limuzyny. Skąd taki pomysł?

– Pomysł przyszedł nagle, tak po prostu – mówi pani Marzena. – Już rok temu chciałam otworzyć taką firmę, ale był problem ze wsparciem finansowym. Dzięki Gminnemu Bankowi Kadr udało się otrzymać pomoc, która pozwoliła mi zrealizować ten pomysł. Wcześniej zrobiłam rozeznanie rynku. W pobliżu nikt takiej limuzyny nie ma, więc jestem pełna optymizmu, że sobie poradzę. Po samochód jechałam aż do Siedlec, ponad 700 kilometrów. Było warto. Auto ma 15 lat, ale jest zadbane i robi wielkie wrażenie. Miałam już jedno zlecenie, ale wierzę, że będą kolejne: wieczory kawalerskie, urodziny, śluby. Możliwości wykorzystania takiej luksusowej limuzyny są różnorodne – dodaje.

Warto przypomnieć, że GBK przewiduje kilka form wsparcia zatrudnienia. Są to staże, szkolenia indywidualne, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja stanowisk pracy oraz wsparcie absolwentów szkół wyższych o kierunkach artystycznych. W tegorocznym budżecie gminy Polkowice zarezerwowano na ten cel dwa miliony złotych, a do tej pory wykorzystano już połowę tej kwoty.

– Stypendia stażowe, które wynoszą 120 procent kwoty zasiłku dla bezrobotnych, przyznano 24 osobom – dodaje Konrad Kaptur, rzecznik urzędu gminy. – Jeżeli chodzi o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej to dzięki nim powstało jedenaście firm, a dziewięć kolejnych uzyskało wstępną deklarację.

Wysokość przyznanych dotacji sięga blisko 240 tys. zł. Na refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy przeznaczono ponad 350 tys. zł. Z tej formy skorzystało już sześć firm (stworzono szesnaście stanowisk), a pięć kolejnych otrzymało wstępną deklarację.

UR

Dodaj komentarz