POLKOWICE. Centrum opieki nad osobami starszymi prawie gotowe

PCUZ_NJEGabinety gerontologii i logopedyczny, poradnia rehabilitacyjna, gabinet masażu znajdują się m.in. w przebudowanej części Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych (budynek „B”), gdzie na opiekę będą mogły liczyć osoby starsze i niesamodzielne. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 20 sierpnia.

– Skala i zakres wykonanych prac jest ogromna, tym bardziej cieszy nas fakt, że udało się je przeprowadzić tak, że pacjenci nie odczuli niedogodności i przez cały ten czas przychodnia była czynna – mówi Mariola Kośmider, koordynator główny projektu.

Po przebudowie budynek jest jeszcze bardziej funkcjonalny – klimatyzowany, w pełni przystosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Są też udogodnienia dla obsługi, która będzie się nimi opiekować. Większość pomieszczeń wyposażono już w supernowoczesny sprzęt, z którego będą mogli korzystać pacjenci. Znajdują się tam: gabinety gerontologii i logopedyczny, poradnia rehabilitacyjna, gabinet masażu, dział fizykoterapii oferujący zabiegi z użyciem pola magnetycznego, solluxu, aquavibronu, utradźwięków i fali uderzeniowej, elektroterapia oraz elektroterapa skojarzona z terapią podciśnieniową, laser, wodolecznictwo, w tym masaż wirowy kończyn górnych i kończyn dolnych, masaż podwodny z kąpielą perełkową. Ponadto, będą jeszcze dział kinezyterapii i platforma dynamograficzna (BIOFEEDBACK) umożliwiająca testowanie i trening pacjentów z problemami neurologicznymi. A w ramach prac remontowych przebudowano i doposażono część rehabilitacji psychologicznej.

PCUZ_EKRANY2– Nasi pacjenci będą mieli dostęp do doskonałego sprzętu diagnostycznego, poprawiającego pracę mózgu oraz sprawność intelektualną i społeczną w przypadku wystąpienia objawów otępiennych oraz zaburzeń pamięci – dodaje Mariola Kośmider. – Budynek jest wyposażony w solary świetlne, które będą dbały o podgrzewanie wody oraz ciepło. Dzięki temu ograniczymy koszty związane z codzienną eksploatacją.

Przebudowa budynku „B” to najbardziej kosztowna część projektu pn. „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” realizowanego przez PCUZ. Inwestycja kosztowała ponad cztery miliony złotych. Obecnie trwają szkolenia związane z obsługą nowoczesnego sprzętu medycznego. Po wakacjach rozpoczną się spotkania z osobami opiekującymi się starszymi i niepełnosprawnymi. Będzie też cykl szkoleń z zakresu psychologii.

Dodajmy, że polkowicki projekt, skierowany do osób powyżej 60. roku życia, jest najlepszym w Polsce – finansowanym z mechanizmu norweskiego. Jego całkowita wartość sięga 6,4 mln zł. 

UR/FOT. UG POLKOWICE, UR

 

Dodaj komentarz