Policja walczy z hejtem i rozdaje maski, by poprawić wizerunek

Pilnowanie, czy Polacy przestrzegają ograniczeń ustanowionych przez rząd, nie przyniosło policji społecznego uznania. Za wymierzane według ustanowionych rozporządzeń kary pod adresem policjantów zaczęły padać co najmniej nieprzychylne komentarze. Szefowie formacji zareagowali natychmiast.

– Nie ma zgody na ataki i groźby kierowane do policjantów i ich rodzin – oznajmił w oficjalnym komunikacie inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. – Każdego dnia tysiące policjantów wypełnia swoje obowiązki, z ogromnym poświęceniem służąc polskiemu społeczeństwu. Prawo nakłada obowiązki i przywileje, które są niezbędne, aby państwo było stabilne, a objęci nim obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne – dodaje.

W tej chwili funkcjonariusze krajowych i regionalnych wydziałów do walki z cyberprzestępczością przeczesują Internet szukając w nim przejawów mowy nienawiści czy gróźb pod adresem policjantów.

źródło: Komenda Główna Policji

– Żyjemy w Państwie prawa. Prawa, które przewiduje szereg procedur umożliwiających obronę obywatelowi w momencie, gdy uznaje, że policjant postąpił niewłaściwie. Do oceny konkretnego zachowania, do ustalania stanu faktycznego czy też rozwiązania sporu co do różnic w interpretacji prawa, powołane są organy wymiaru sprawiedliwości i władzy sądowniczej. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem. Każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez bezprawny hejt czy też mowę nienawiści, grożby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów i ich rodzin – podkreśla Ciarka.

Walcząc o dobre imię policji, jej komendant główny Jarosław Szymczyk zapowiedział, że będzie składał zawiadomienie o przestępstwie w każdym przypadku takiego ataku na policjanta.

Jednocześnie w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze zamiast mandatów zaczęli wręczać przechodniom… ochronne maski. Na Dolnym Śląsku tak jest m.in. w Wałbrzychu, Bolesławcu, Lwówku Śląskim i Głogowie.

– Policjanci od początku wprowadzenia ograniczeń i obostrzeń związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19 podkreślają, że ich celem nie jest karanie ludzi, a jedynie reakcja na drastyczne przejawy łamania zasad wprowadzonych po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i chronić życie i zdrowie ludzkie. Od czwartku na ulicach miasta i powiatu głogowskiego spotykając patrol, możemy również liczyć na to, że w uzasadnionych przypadkach nie tylko spotka nas kara czy pouczenie za brak maseczki ochronnej ale również policjanci przekażą nam taką maseczkę – informuje podinspektor Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Akcję głogowskich policjantów wsparła Fundacja „Owoc Głogu”, przekazując im 600 maseczek przygotowanych przez wolontariuszy.

Dodaj komentarz