Opublikowany: pt, Lis 15th, 2019

Policja ostrzega przed domokrążcami

Oszuści i złodzieje często wykorzystują pretekst uzyskania pomocy, sprzedaży różnych artykułów czy np. wymiany pieca ogrzewania centralnego, by wejść do naszych mieszkań i łatwo się wzbogacić. Wykorzystując ufność mieszkańców, przywłaszczają ich pieniądze i kosztowności lub nabijają w butelkę, podsuwając do podpisu fałszywe umowy.

Legnicka policja apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej uwagi w kontakcie z osobami, odwiedzającymi nasze domy. Szczególnie, gdy do drzwi pukają obcy.

– Uważajmy na osoby oferujące wyminę pieców centralnego ogrzewania, czy zawarcie „atrakcyjnej” umowy na abonament telewizyjny bądź telefoniczny. Zwracajmy uwagę na to, co podpisujemy. Czytajmy umowy od początku do końca, w szczególności to, co jest napisane małym drukiem – uczula sierż. szt. Anna Tersa z KMP w Legnicy. – Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, jeśli mamy wątpliwości bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń – dodaje.

Stróże prawa apelują, by mieszkańcy przestrzegali kilku podstawowych zasad. W ten sposób nie staną się ofiarą naciągaczy:

*Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
*Pamiętajcie Państwo, aby drzwi do mieszkań były zawsze zamykane na klucz.
*Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
*Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu – korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
*Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.
*Należy dokładnie przeczytać wszelkie dokumenty przed ich podpisaniem.
*Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już w naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
*O wszystkich próbach oszustwa, kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..