Polecony bez dowodu? To możliwe

Niektórzy Polacy nie muszą już pokazywać na poczcie dokumentu tożsamości, żeby odebrać poleconą przesyłkę.

Odebrać bez dowodu list lub paczkę mogą użytkownicy oficjalnej aplikacji mObywatel, stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

– Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne, by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

 

Klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym. mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest jednak „zamiennikiem” dowodu osobistego, m.in. z uwagi na wymogi państw strefy Schengen.

– Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny – wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie – mówi Marek Zagórski. – Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy więc dostęp do odzwierciedlenia wszystkich danych z naszego dowodu osobistego.

W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty: w hotelowych recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w wypożyczalniach sprzętu sportowego, przy wejściu na basen lub siłownię itp. Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam bezwzględnie potrzebujemy dowodu osobistego.

Aplikacji mObywatel nie możemy użyć też za granicą, ale dla bezpieczeństwa warto ją ściągnąć przed wyjazdem do innego kraju. W razie utraty dokumentów ułatwi ona weryfikację naszej tożsamości np. w polskim konsulacie.

Aplikacja jest stale rozwijana. Już teraz uczniowie korzystający ze smartfonów z systemem Android mogą mieć tam mLegitymację szkolną. Wkrótce dołączą do nich studenci z mLegitymacją studencką. Niebawem będzie też coś dla kierowców – usługa mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego auta.

Pobranie i korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne. By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz