Połasił się na niską cenę. Teraz grozi mu więzienie

Nawet pięć lat za kratami może spędzić mieszkaniec Legnickiego Pola, który za niewielkie pieniądze kupił koparkę wartą 60 tysięcy złotych. Problem w tym, że maszyna kilka dni wcześniej została skradziona jednej z firm mającej siedzibę na terenie powiatu lubińskiego. 

Legniccy dzielnicowi otrzymali informacje, że na terenie jednej z posesji w Legnickim Polu może znajdować się skradziona koparka. Od razu postanowili to sprawdzić. – Kiedy funkcjonariusze udali się pod wcześniej ustalony adres, ujawnili na podwórku stojącą koparkę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że maszyna budowlana figuruje jako utracona w wyniku kradzieży – informuje młodszy aspirant Jagoda Ekiert, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Okazało się, że sprzęt o wartości 60 tys. zł został wcześniej skradziony z jednej z firm, mającej siedzibę, na terenie powiatu lubińskiego. Na miejsce odnalezionej koparki przyjechali legniccy śledczy wraz z technikiem kryminalistyki. aby zabezpieczyć ślady i wykonać niezbędne czynności. W sprawie został już przesłuchany mieszkaniec gminy Legnickiego Pola, który kupił maszynę po cenie znacznie niżej od jej wartości rynkowej. Jeszcze tego samego dnia pojazd wrócił do właściciela.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia. – Przypominamy, że odpowiedzialność karna spoczywa nie tylko na złodzieju, ale także na osobie, która kupiła rzecz pochodzącą z kradzieży – wyjaśnia rzeczniczka.

– W kodeksie karnym wyróżnia się paserstwo umyślne, świadczące o umyślności działania osoby, która przedmiot nabywa lub pomaga zbyć albo przyjmuje lub pomaga ukryć rzecz uzyskana za pomocą czynu zabronionego. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast, jeżeli towarzyszące okoliczności wskazują, że osoba może przypuszczać, że nabywana przez nią rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, a jednak rzecz tę nabywa lub pomaga w jej zbyciu, lub tez ją przyjmuje albo pomaga w jej ukryciu popełnia przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia – dodaje policjantka.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..