Opublikowany: pon, Wrz 2nd, 2019

Pokój drogą do przyszłości (FOTO)

Jaworskie obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej trwają od soboty. W ramach Koncertów Pokoju odbył się okolicznościowy koncert kameralny, odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne oraz złożone zostały wiązanki pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego. W miejskich uroczystościach wzięli udział goście z Niemiec, mieszkańcy partnerskiego miasta Niesky.

Sobotni koncert w Kościele Pokoju wykonał Kwartet Smyczkowy Apertus w towarzystwie Aleksandry Borkiewicz (sopran) i Tomasza Raka (baryton). W programie były utwory m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Romualda Twardowskiego i Henryka Wieniawskiego. Po koncercie goście i mieszkańcy mogli zwiedzać w rynku plenerową wystawę poświęconą wydarzeniom z 1 września 1939 r.  pn. “Zachować w pamięci”. W niedzielę w Kościele Pokoju odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z modlitwą o pokój. W spotkaniu wziął udział m.in. biskup Waldemar Pytel, ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Sądzę, że takie daty są wyznacznikami naszej tożsamości i naszej pamięci. Jeżeli naród zapomina o tym co było, zapomina wtedy o sobie. Sądzę, że dzisiejsze nabożeństwo ekumeniczne było bardzo ważnym krokiem na drodze pokoju, którą obraliśmy i którą mam nadzieję będziemy realizować (…) Wokół siebie widzimy znowu budzące się demony nacjonalizmu, populizmu i tego wszystkiego, co złe. Jak pamiętamy, w latach 20. i 30. od tego samego się zaczęło… – mówił bp Pytel w wywiadzie dla TV Regionalnej.

W poniedziałek, 2 września o godz. 11 planowane są w Jaworze obchody powiatowe, w których wezmą udział mieszkańcy, przedstawiciele samorządów gminnych, kombatanci i młodzież szkolna.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..