Pogotowie wymazowe: chcą szybciej wykrywać nosicieli koronawirusa

W Lubinie ruszy pogotowie wymazowe – miejsce, w którym będą pobierane próbki do badań pod kątem koronawirusa. Dziś strażacy rozstawili przeznaczony do tego namiot sanitarny. Samo pogotowie ma przyjąć pierwszych pacjentów już po świętach.

Pogotowie wymazowe to projekt, przy którym współpracowali przedstawiciele lubińskich ośrodków medycznych – Regionalnego Centrum Zdrowia, Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Medicus i Miedziowego Centrum Zdrowia – oraz sanepidu i Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Konieczność utworzenia takiego punktu pobrać próbek medycznych wynika z rosnącej liczby potencjalnych nosicieli wirusa SARS-CoV-2.

– Dziś od zgłoszenia przez sanepid konieczności pobrania wymazu do badań, poprzez przyjazd specjalnego zespołu medycznego, do uzyskania wyniku mija co najmniej sześć dni, i to jeśli dobrze pójdzie – wyjaśnia dr n. med. Jacek Worobiec, wiceprezes CDT Medicus. – Pogotowie wymazowe pozwoli nam skrócić ten czas do dwóch-trzech dni.

Namiot sanitarny stanął przy budynkach RCZ. Za kilka dni dojdzie jeszcze jeden, przeznaczony dla samego personelu medycznego, który będzie pracował w pogotowiu wymazowym. Oba kupiło Starostwo Powiatowe w Lubinie.

– Spodziewamy się, że dziennie będzie tu badanych około piętnastu do osiemnastu pacjentów. Będą to osoby, które zakwalifikuje do badania sanepid – dodaje Adam Myrda, starosta lubiński.

Wcześniej takie namioty pojawiły się w naszym regionie przed szpitalami w Legnicy i Głogowie. Tam jednak głównym celem było wyprowadzenie ze szpitala procedury triażu, czyli oceny stanu zdrowia pacjentów zgłaszających się na tamtejsze Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oba SOR-y musiały bowiem być już dezynfekowane z powodu wizyt osób podejrzewanych o roznoszenie koronawirusa.

Fot. Joanna Dziubek

Dodaj komentarz