Opublikowany: pon, Wrz 21st, 2020

Podzielili się tym, co najcenniejsze (FOTO)

18,5 litra krwi to rekordowy wynik, jaki udało się uzyskać podczas niedzielnej akcji krwiodawstwa w centrum Złotoryi. Po raz pierwszy do najstarszego miasta w Polsce przyjechał tzw. krwiobus, czyli samochód, w którym dawcy mogli się podzielić tym, co ratuje życie innym. 

Organizatorem ostatniej akcji był Klub HDK PCK w Złotoryi. Po raz pierwszy na  tamtejszym Rynku stanął krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, a na jego pokładzie były pielęgniarki z legnickiego oddziału RCKiK. Jak mówią sami organizatorzy, wybór takiego miejsca na przeprowadzenie akcji, okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

– Przechodnie zainteresowani krwiobusem podchodzili wraz z dziećmi, a część z nich zdecydowało się oddać krew. Niestety, wielu chętnych nie zostało przyjętych z powodu zbyt późnej godziny zgłoszenia, co wskazuje potrzebę powrotu do stacjonarnego punktu poboru krwi w Złotoryi – uważają.

– Wszystkich, którzy nie zostali przyjęci zapraszamy na najbliższą akcję, która odbędzie się w dniu 3 października w godzinach 10:00-14:00 w Zagrodnie przy Gminnym Ośrodku Zdrowia – zachęcają.

Łącznie zarejestrowano 50 osób, a krew oddało 41 osób, co dało rekordowy wynik 18,450 litrów  krwi.

Dobrze zorganizowana akcja pozwoliła uniknąć stania w kolejce. Krwiodawcy przychodzili w wyznaczonych godzinach. Akcja tradycyjnie wspierana była przez Koło Gospodyń Miejskich. Panie częstowały dawców, ich rodziny oraz przechodniów ciastami, zimnymi oraz gorącymi napojami. Dzięki wsparciu miejscowego ratusza dla każdego były kiełbaski z grilla, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Krwiodawcy mieli do dyspozycji leżaki, na których mogli odpocząć i zjeść po donacji.

– Bardzo ucieszyło nas to, że przedsiębiorcy byli zainteresowani wsparciem krwiodawców, przystąpili do programu Dawcom w Darze. Program ten jest stworzony dla przedsiębiorców, którzy oferują zniżki na usługi, w lokalach gastronomicznych i sklepach. Firmy oferują od 5 do 50 proc. zniżki na podstawie legitymacji HDK. Krwiodawcy otrzymali piękne klubowe opaski oraz upominki takie jak słuchawki, talony na wymianę opon, wejściówki na zwiedzanie złotoryjskich zabytków smartbandy, smartwatche, głośniki, oraz sprzęt sportowy ufundowane przez PLAY, OPONEX, DECATLON i ZOKiR. Dziękujemy wszystkim krwiodawcą za bezinteresowne ratowanie zdrowia i życia. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji akcji i jej obsłudze – dodają organizatorzy zbiórki.

Fot. Kajetan Kukla

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..