PKW: Głosowanie 10 maja nie może się odbyć

„Głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć” – informuje Państwowa Komisja Wyborcza, rozwiewając jednocześnie wątpliwości co do ciszy wyborczej.

Wczoraj późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat odnośnie wyborów prezydenckich, które powinny się odbyć w najbliższą niedzielę. Potwierdziła oficjalnie to, co wiadomo było już od jakiegoś czasu, że głosowania w pierwotnie planowanym terminie nie będzie. Lokale wyborcze pozostaną więc zamknięte, wójtowie oraz konsulowie nie muszą przygotowywać spisów wyborców. Nie będzie też obowiązywała cisza wyborcza, czyli nie ma zakazu prowadzenia agitacji wyborczej czy podawania sondaży.

PKW w swoim komunikacie zauważa, że uchwalona 16 kwietnia ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pozbawiła ją możliwości przeprowadzenia wyborów.

Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania

– pisze PKW.

Przypomnijmy, że w środę liderzy koalicji rządzącej Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin doszli do porozumienia i podpisali wspólne oświadczenie, w którym jasno stwierdzili, że wyborów 10 maja nie będzie, a głowę państwa wybierzemy korespondencyjnie, czyli tak jak chciało tego Prawo i Sprawiedliwość, choć w późniejszym terminie.

Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie

– czytamy w oświadczeniu.

Następnego dnia rano, czyli wczoraj, Sejm odrzucił wniosek Senatu i przyjął ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Trafi ona teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.


Poniżej pełne oświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej:

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa.

W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

1) wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;

2) nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych;

3) lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Dodaj komentarz

*

code