Piknik z serialową Kiepską i bezpłatnymi badaniami

Z bezpłatnych badań pomiaru stężenia glukozy, pomocnych m.in. w diagnozowaniu zaburzeń metabolizmu węglowodanów można będzie skorzystać podczas IV Rodzinnego Pikniku Osiedla Sienkiewicza w Polkowicach. Gościem imprezy będzie Marzena Kipiel-Sztuka, aktorka znana z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. 

Piknik odbędzie się w sobotę, 22 lipca, na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do godz. 22.

Zaplanowano wiele atrakcji, m.in. warsztaty grillowania, pokazy barmańskie i konkursy z nagrodami – wszystko w klimacie Dzikiego Zachodu. Przebrania są bardzo wskazane. Gwiazdą wieczoru będzie Marzena Kipiel-Sztuka, pochodząca z Legnicy aktorka, której popularność przyniosła rola Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”.

Podczas pikniku można też będzie bezpłatnie zmierzyć poziom stężenia glukozy we krwi, w punkcie medycznym przygotowanym przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Zostaną one wykonane w ramach programu polityki zdrowotnej zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, który finansowany jest przez gminę Polkowice.

– Chcemy zaproponować wykonanie glikemii przygodnej – informuje Arleta Czaja, pielęgniarka z PCUZ. – Jest to badanie niezwykle pomocne w wykrywaniu cukrzycy i stanów przedcukrzycowych. Kontrolnie wykonujemy je również u pacjentów z grup ryzyka i kobiet w ciąży. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania i polega na pobraniu próbki krwi oraz odczytaniu wyniku za pomocą testu paskowego. Można je wykonać w dowolnej porze dnia, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku – dodaje.

Poza tym, w punkcie medycznym PCUZ ratownicy medyczni opowiedzą, jakie czynności należy wykonać u poszkodowanego w sytuacji, gdy nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Można też będzie poćwiczyć uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze na specjalnym fantomie szkoleniowym.

Organizatorami IV Rodzinnego Pikniku są Rada Osiedla Sienkiewicza i gmina Polkowice.

Źródło: PCUZ/Fot. Pixabay

Dodaj komentarz