Pies uczulony na mięso, trawę i… ludzi (WIDEO)

zdjęcie ilustracyjne

Alergia- nie zawsze zdajemy sobie sprawię z tego, że to nie tylko przypadłość ludzi, ale również zwierząt. Coraz częściej zmagają się z nimi nasze czworonogi. Okazuje się, że sprawa bywa poważna, bo psy uczulone mogą być na wszelkiego rodzaju mięsa, nabiał, roztocza, a także pyłki traw. To jednak nie wszystko- znane są przypadki czworonogów z alergią na… człowieka, a dokładniej jego naskórek. 

Z alergią na człowieka spotkał się w swojej pracy dr hab. Jarosław Popiel z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który zajmuje się m.in. chorobami skóry u zwierząt.

-Były takie pieski, u których testy wykazywały alergeny na naskórek ludzki- mówi Jarosław Popiel- na szczęście to nie były główne alergie, nie były to główne przyczyny- dodaje

Okazuje się jednak, że współcześnie różne alergie u zwierząt są bardzo popularne. Pokarmowe, jak również wziewne.

-Pies może być uczulony na różne pokarmy, wśród nich jest również mięso. Silnie uczula wołowina, ale także uczulać może kurczak- tłumaczy Popiel- występuje również alergia na trawę, na roztocza. Największą trudność nam lekarzom sprawia ustalenie co psa uczula- odpowiada na nasze pytania lekarz weterynarii.

Okazuje się, że psu można zrobić testy, można też go odczulać, a także podawać specjalne leki. Rynek zapełnił się również karmami przeciwalergicznymi. Psy u których wykryje się alergię potrzebują niekiedy bardzo ścisłej współpracy właściciela z weterynarzem. Czasami leczenie nie jest konieczne jeśli odpowiednio przeprowadzi się obserwację psa i po prostu odstawi główną przyczynę alergii.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..