Pierwsza przysięga dolnośląskich terytorialsów

Ponad stu żołnierzy dolnośląskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś przysięgę na wrocławskim rynku. Wśród nich byli także ochotnicy z naszego subregionu.

Wśród 21 osób, które dołączyły do dolnośląskich oddziałów poprzez Wojskową  Komendę Uzupełnień w Głogowie, są m.in. uczniowie i nauczyciele, medycy, strażacy ochotnicy, wykładowcy uniwersyteccy, uczestnicy stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych, a także sześciu górników z Zagłębia Miedziowego. Dziś razem z pozostałymi terytorialsami złożyli przysięgę na sztandar Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

– To pierwsza przysięga dolnośląskich terytorialsów, którzy przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu  i rozpoczynają tym samym trzyletni okres szkolenia – informuje kapitan Renata Mycio, oficer prasowy dolnośląskiej brygady OT.

Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła msza w w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Przysięgę i defiladę w rynku obserwowały nie tylko rodziny i znajomi terytorialsów, lecz także dolnośląscy politycy. Wśród tych ostatnich był m.in. prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

W ten weekend przysięgi zorganizowane zostały także w Brzegu, Ciechanowie, Szczecinie i Sierpcu. W sumie słowa roty wypowiedziało prawie 400 nowych członków WOT .

W tej chwili 16 Dolnośląska Brygada OT liczy już około 250 osób, w tym 20 kobiet. W całym kraju do WOT wstąpiło już ponad 24 tys. żołnierzy, z czego zdecydowana większość to ochotnicy. Żołnierzy zawodowych w tej formacji jest około trzech tysięcy. 

fot. Tadeusz Krzakowski, Paweł Hreniak (via Twitter)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..