Ile pieniędzy dopisał nam ZUS?

Ponad 243 mld złotych przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kontach i subkontach. Niektórzy zyskali nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację pieniędzy zgromadzonych przez Polaków na ich kontach i subkontach. Wysokość waloryzacji konta zależy m.in. od poziomu inflacji oraz od wzrostu płac i liczby ubezpieczonych. Środki na subkontach rosną adekwatnie do PKB za ostatnie pięć lat.

W tym roku ZUS zwaloryzował pieniądze przyszłych emerytów o 243,4 mld zł.

– To bardzo wysoka waloryzacja naszych składek, której nie uzyskało by się na żadnej bankowej lokacie – twierdzi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Waloryzacja na poziomie 108,9 proc. na koncie i 105,7 proc. na subkoncie dla przyszłego emeryta, który zgromadził około 450 tys. zł, oznacza przyrost o kwotę 40,2 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja na tegorocznym poziomie doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł – podaje przykłady rzeczniczka.

Po przeprowadzeniu waloryzacji ZUS przygotuje swoim ubezpieczonym informację o stanie ich konta.

– W tym roku nie będą one wysyłane informacje w wersji papierowej. Prześlemy ją tylko na wyraźne żądanie klienta, dlatego jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego konta na PUE, to warto je założyć – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Emerytury w Polsce (dane za 2019 r.):

  • liczba emerytów: 5 797 979, w tym na Dolnym Śląsku: 485 799
  • przeciętna wysokość emerytury/renty: 2 352,91 zł, w tym na Dolnym Śląsk: 2 357,80 zł
  • przeciętna wysokość emerytury górników: 4 196,56 zł
  • przeciętna wysokość emerytury nauczycieli: 2 673,98 zł
  • przeciętna wysokość emerytury osoby prowadzącej działalność gospodarczą: 1 727,87 zł

źródło: Lubin.pl

Dodaj komentarz

*

code