PIELGRZYMKA. Zapaliła się sadza

pozar (1)Trzy zastępy straży pożarnej brały udział w akcji gaśniczej w Pielgrzymce, gdzie doszło do pożaru w przewodzie kominowym. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie nagromadzenie się sadzy w kominie.

Około godziny 22 zgłoszono pożar w domu jednorodzinnym. Po przybyciu na miejsce okazało się, że zapaliła się sadza w kominie i część opału w kotłowni.

– Zabezpieczyliśmy miejsce pożaru, wygasiliśmy piec i wsypaliśmy do komina piasek, który stłumił ogień. Następnie kulą kominiarską udrożniliśmy przewód kominowy i sprawdziliśmy jego temperaturę – mówi Marek Grubczyński z KP PSP w Złotoryi.

Strażacy zalecili właścicielowi domu, aby wykonał przegląd i naprawę przewodu kominowego. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, nie było potrzeby ewakuowania ludzi z budynku. Akcja straży pożarnej zakończyła się około północy.

Pożarowi sadzy w kominie zwykle towarzyszy szum. Rosnąca podczas pożaru temperatura może spowodować pęknięcia w przewodzie kominowym, przez co do mieszkania lub domu może dostawać się dym oraz czad.

– Aby uniknąć tak niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacji, należy pamiętać o regularnych przeglądach przewodów kominowych – dodaje Marek Grupczyński ze złotoryjskiej straży pożarnej.

SIL/ fot. zdjęcie poglądowe

Dodaj komentarz

*

code