PeBeKa świętuje dziś 60-kę

PeBeKa, najstarsza spółka Zagłębia Miedziowego, kończy dziś 60 lat. Dokładnie 27 kwietnia 1960 roku Minister Przemysłu Ciężkiego powołał do życia Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud Miedzi. Z tej okazji spółka przygotowała komunikat, podsumowujący sześć dekad jej działalności, podkreślając, że firma z jednej strony czerpie z tradycji, a z drugiej stawia na przyszłość i nowe technologie. 

W ostatniej dekadzie PeBeKa przeprowadziła zbicie szybu SW-4 z wyrobiskami kopalni, dzięki czemu podniosło się bezpieczeństwo i efektywność pracy w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Firma specjalizuje się w innowacyjnych systemach klimatyzacji centralnej, te ostatnie inwestycje w kopalniach Rudna i Polkowice-Sieroszowice, pozwoliły na utrzymanie wymaganych warunków pracy górników.

W 2019 roku, wspólnie z KGHM Polska, spółka świętowała zakończenie modernizacji szybu L-VI. Obecnie PeBeKa jest w trakcie budowy szybu GG-1 w Kwielicach, dzięki któremu udostępniony zostanie nowy obszar górniczy – złoże Głogów Głęboki Przemysłowy.

PeBeka stopniowo rozszerzała zakres swoich usług wiertniczych, w ostatnich latach przeprowadziła wiercenia badawcze m.in. w Bolesławcu, Tomaszowie Mazowieckim, Pucku i Lądku Zdroju, a także wykonała kompleksową modernizację studni głębinowej w Łodzi.

Spółka poszukuje także nowych rynków i możliwości. Wyzwaniem jest dla niej teraz realizacja nowoczesnej kotłowni szczytowej w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie. To pomoże pozyskiwać kolejne kontrakty w branży energetycznej.

PeBeKa w liczbach:

– 2099 zatrudnionych pracowników,

– 22 zrealizowane kontrakty eksportowe,

– 31 górniczych szybów wybudowanych dla KGHM

– 27 700 m – głębokość szybów wybudowanych w Zagłębiu Miedziowym

– łączna długość wykonanych tuneli to –17,85 km

– łączna długość wykonanych wyrobisk poziomych to 1 130,8 km

Odwierty pozagórnicze:

– łączna długość odwierconych otworów to 37 095 m

– ilość różnego typu wywierconych otworów to 32

– najgłębszy otwór – Lądek Zdrój – otwór termalny o głębokości 2 500 m.

Krótki rys historyczny PeBeKa:

27 kwietnia 1960 r. minister przemysłu ciężkiego powołał do życia Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud Miedzi w Lubinie.

Zadaniem przedsiębiorstwa było dotarcie do odkrytego, w 1957 roku przez Jana Wyżykowskiego, złoża rudy miedzi, a w późniejszych latach generalne wykonawstwo robót górniczych powstającego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM).

Drążenie pierwszych szybów prowadzone było w trudnych warunkach geologicznych, w silnie zawodnionych, niestabilnych warstwach skalnych. Inżynierowie PeBeKa wypracowali i udoskonalili technologię wykonawstwa robót górniczych, w tym metodę głębienia poprzez mrożenie górotworu. W stosunkowo krótkim czasie powstawały kopalnie: Lubin budowano przez 8 lat, kopalnię Polkowice już przez sześć lat, a Rudną, o znacznie większej zdolności wydobywczej, w cztery lata.

PeBeKa szybko stała się marką rozpoznawalną również poza LGOM-em, a nawet poza granicami kraju. Lata 80. i 90. dwudziestego wieku zaowocowały licznymi kontraktami zagranicznymi. Pierwsze roboty eksportowe przedsiębiorstwo wykonało w kopalniach Europy. Natomiast w obu Amerykach i Azji realizowało inwestycje tunelowe, kolejowe drogowe oraz hydrotechniczne. W tym okresie firma rozpoczęła również dwa ciekawe, wieloletnie kontrakty w kraju, prace rekonstrukcyjne w Kopalni Soli w Wieliczce oraz budowę tuneli i stacji metra w Warszawie.

Na przestrzeni lat PeBeKa z przedsiębiorstwa typowo górniczego, przeobraziła się w spółkę o szerokim profilu usług wiertniczych, tunelowych oraz infrastrukturalnych. W pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia firma intensywnie zaznaczyła swoją obecność w branży budowlanej. Przedsiębiorstwo rozbudowało m.in. Rondo Mogilskie i infrastrukturę Szybkiego Tramwaju w Krakowie, zrealizowało budowę I linii metra w Warszawie czy też budowę tunelu kolejowego do lotniska Okęcie. Ważne były także mniejsze lokalne realizacje chociażby budowa stadionu Zagłębia Miedziowego.

Głównym obszarem działalności firmy przez sześć dekad pozostaje jednak rozbudowa infrastruktury KGHM. PeBeKa głębi, remontuje, likwiduje i przerabia kolejne szyby, drąży nowe chodniki górnicze i podziemne komory czy wreszcie wyposaża kopalnie w systemy klimatyzacji centralnej, bez których dalsze wydobycie w wysokich temperaturach i na coraz większych głębokościach byłoby niemożliwe.

Z okazji jubileuszu spółka wymienia kolejno wszystkich prezesów, dziękując im za pomoc w rozwój firmy: Leonowi Głowickiemu, Januszowi Karwackiemu, Jerzemu Olszowskiemu, Eugeniuszowi Królowi, Włodzimierzowi Grodzickiemu, Adamowi Jesionkowi, Tadeuszowi Glazórowi, Bronisławowi Garusowi, Stanisławowi Szczepaniakowi, Jerzemu Głodowi, Bolesławowi Gerberowi, Jackowi Kulickiemu, Ryszardowi Janeczkowi, Stanisławowi Siewierskiemu, Mirosławowi Skowronowi oraz Tomaszowi Raweckiemu.

Podziękowania kieruje też w stronę obecnych i byłych pracowników, emerytów i rencistów, a także dyrektorów.

Źródło: materiały prasowe PeBeKa

 

  1. A pracownicy PeBeKa traktowani są jak niewolnicy. Pracują w najcięższych warunkach, bo cała woda lodowa jest kierowana do oddziałów ZG. Zarząd i kierownictwo ma to gdzieś. Zamiast zająć się poprawą warunków wolą karać za Rąbień premii za byle gów.. Tyczy się to też „panów” nadsztygarów z ZG którzy przyjeżdżają na kontrolę. Zamiast dać tym ludziom zarobić wola ich karać. Oto cała prawda o krystalicznej firmie.

Dodaj komentarz