Partnerstwo Kaczawskie z wizytą w kieleckim Geoparku (FOTO)

Ponad 40 osób wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym do Geoparku w Kielcach zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”. Wśród nich znaleźli się również burmistrzowie Złotoryi i Wojcieszowa oraz wójtowie gmin powiatu złotoryjskiego, legnickiego i jaworskiego.

Geopark Kielce to niezwykły park edukacyjny z przepięknym rezerwatem przyrody Kadzielnia z jaskiniami i słynnym amfiteatrem w kamieniołomie. Jest tam również kościół i klasztor na Karczówce. Bardzo ważnym punktem wizyty było zwiedzanie przez uczestników Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie wyeksponowano prehistoryczne zwierzęta, a także bogatą kolekcję kamieni, skamieniałości i skał. Na nowoczesnych monitorach można było zaobserwować animacje ukazujące np. proces powstawania skamieniałości.  a także wirtualnie zwiedzić jaskinię. Jedną z najciekawszych atrakcji tego miejsca jest tzw. kapsuła 5D, która zabiera zwiedzających w niesamowitą „Podróż do wnętrza Ziemi”. Uczestnicy wizyty studyjnej zwiedzili również Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, Zamek Królewski w Chęcinach i Jaskinię Raj.

Celem wycieczki było przede wszystkim promowanie dobrych praktyk, w tym idei geoparków jako innowacyjnej formy wykorzystania walorów geologicznych do promocji danego regionu oraz integracja i aktywizacja mieszkańców z obszaru LGD Partnerstwo Kaczawskie.

– Była to doskonała forma integracji i aktywizacji członków i działaczy naszego stowarzyszenia oraz skarbnica pomysłów i informacji dotyczących promocji i rozwoju naszego regionu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę podczas pobytu w Kielcach – mówi Marta Cieślak ze stowarzyszenia „LGD Partnerstwo Kaczawskie”.

Wyjazd szkoleniowy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

.

Fot. Marta Cieślak, Robert Pawłowski

Dodaj komentarz