„Pandemia przemocy”, czyli alarmujące wyniki badań

Badania na temat przemocy wobec dzieci, które przeprowadziła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę potwierdzają, że wykorzystywanie seksualne i przemoc wobec dzieci w okresie pandemii znacznie się nasiliły. Zamknięcie najmłodszych Polaków w domach z oprawcami spowodowało, że są oni narażeni na przemoc bardziej niż kiedykolwiek.

Przeprowadzone badania nie pozostawiają żadnych złudzeń. Wynika z nich, że w czasie pandemii co czwarte dziecko doświadczyło krzywdzenia, 11 % dzieci i młodzieży padło ofiarą przemocy ze strony bliskiej osoby, a co dziesiąty nieletni doświadczył wykorzystywania seksualnego. To ogromny problem, o którym wiele osób zapomniało w trakcie walki z koronawirusem.

– Ogromnie dużo dzieci zgłasza problemy, które dzieją się w domu, gdy są zamknięte w domu w wyniku izolacji – mówi Krzysztof Sarzała z Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Analiza wyników wysuwa też inny poważny problem, bowiem badanie wykazało, że jedno na jedenaścioro dzieci nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować wsparcie w trudnej sytuacji. To, zdaniem ekspertów, wynika między innymi z faktu, że przemoc wobec dzieci wciąż uchodzi za temat kontrowersyjny.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zauważając problem przemocy, ale także braku reakcji na takie zdarzenia, przygotowała specjalną kampanię pod nazwą „Pandemia Przemocy”. Jej efekty w postaci filmu, czy billboardów nawiązują do haseł promowanych w trakcie walki z koronawirusem.

Więcej w materiale wideo:

Dodaj komentarz

*

code