Opublikowany: wt, Lis 5th, 2019

Otwarcie teatru coraz bliżej

Teatr Lubuski z Zielonej Góry wystąpi przed głogowską publicznością w ramach oficjalnego otwarcia Teatru Miejskiego. Już 22 listopada będzie można zobaczyć barokową komedię Adreasa Gryphiusa “Piastus”.

Gryphius jest patronem głogowskiego teatru, stąd wybór sztuki, jaką wystawią aktorzy z Zielonej Góry. Opowiada ona o spodziewającej się dziecka księżnej Luizie Oławskiej, żonie księcia Chrystiana. W swojej opowieści Gryphius nawiązuje też do legendy o Piaście-Kołodzieju i Popielu, przybliżając historię początków państwa polskiego.

Historycy analizując ten utwór zwracają uwagę na wielką historyczną wiedzę i chwalą za obiektywizm. Twórczość Andreasa Gryphiusa była wyjątkowo różnorodna. Tworzył komedie, tragedie, dramaty i pisał sonety. Głogowianie ze sztuką „Piastus” mieli okazję zaznajomić się już w 1992 r. Widowisko wystawione zostało w Miejskim Ośrodku Kultury. Ale nie tylko ten utwór gościł w mieście. Dwa lata później, 4 czerwca 1994 r., dramat Gryphiusa „Cardenio und Celinde. Oder Unglicklich” (Cardenio i Celinda, czyli nieszczęśliwie zakochani”), przedstawił Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia.

źródło: UM Głogów

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..