Kto otrzyma unijne wsparcie? Do podziału jest prawie 3,5 miliona!

Mikrobrowar, jogownia, czyli ośrodek ćwiczeń psychofizycznych, jurta kaczawska, chata pod Czartowską Skałą, czy remonty zabytkowych kościołów – między innymi takie pomysły szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych. W ramach organizowanych naborów do siedziby stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” wpłynęło 27 wniosków.

Niestety już teraz wiadomo, że nie każdy złożony projekt otrzyma dofinansowanie, przynajmniej w tej edycji naborów. Wszystkie wnioski opiewają bowiem na kwotę ponad 4,7 mln złotych, podczas gdy limit finansowego wsparcia wynosi niecałe 3,5 mln zł. Więcej na temat naborów pisaliśmy tutaj.

Najwięcej, bo ponad połowa wszystkich złożonych wniosków, dotyczyła rozwoju istniejących przedsiębiorstw. Limit dostępnych środków został przekroczony w tym przypadku o ponad milion zł. Pozostałe nabory cieszyły się dużo mniejszym zainteresowaniem. Po pięć projektów wpłynęło w ramach „Rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej

infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej” oraz „tworzenia nowych przedsiębiorstw”. W drugiej z tych kategorii ciekawe wydają się pomysły powstania mikrobrowaru na Pogórzu Kaczawskim oraz tzw. jogowni, czyli ośrodka do ćwiczeń psychofizycznych jako innowacyjnego produktu turystycznego.

Konserwacja ambony i chrzcielnicy oraz organów w kościołach w Czerwonym Kościele i Bolkowie, a także renowacja zabytkowego ołtarza w Słupie i ochrona unikalnych walorów przyrodniczych to tematy kolejnych trzech wniosków, które wpłynęły w ramach naboru „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu”.

Warto również dodać, że nikt nie był zainteresowany otrzymaniem wsparcia na „inicjatywy nakierowane na tworzenie i rozwój produktów i usług wykorzystujących zasoby lokalne Krainy Wygasłych Wulkanów”.

– Wyniki powinniśmy poznać pod koniec kwietnia tego roku. Do tego jednak jeszcze długa droga. Najpierw rada naszego stowarzyszenia na jednym z posiedzeń dokona wstępnej oceny wniosków, ale ostateczna decyzja zapadnie w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu – mówi Marta Cieślak z LGD Partnerstwo Kaczawskie.

Wszystkie złożone wnioski dostępne są na stronie stowarzyszenia.

Dodaj komentarz