Oszuści wysyłają fałszywe informacje z groźnym wirusem!

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiają informacje wysyłane na telefony oraz w postaci maili, z żądaniem wypełnienia wniosku do rozliczenia składek zdrowotnych za wrzesień. Jak ostrzega CERT, przesyłka zawiera złośliwe treści powodujące zainfekowanie komputera, blokadę dostępu do plików, czy przechwycenie wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować.

– Zgłaszają się do naszych placówek klienci, którzy otrzymują fałszywe informacje, stąd nasz apel, aby ich nie otwierać – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ostrzeżenie wydał już CERT Polska informując, że kliknięcie w link powoduje natychmiastowe zainfekowanie komputera – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, ani nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do otrzymanej korespondencji można skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod nr tel. 22 560 16 00.

Fot. ZUS

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..