Opublikowany: śr, Gru 4th, 2019

Ostrzeżenie o złym stanie powietrza

Przekroczenie pyłu zawieszonego PM10 jest prognozowane na czwartek 5 grudnia. Jakość powietrza w naszym regionie może być zła. W związku z tym osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci i osoby cierpiące na choroby serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia.

Alert III Poziomu jest związany z pogorszeniem stanu powietrza i brakiem wiatru. Dziś jakość powietrza jest oceniana jako dostateczna, jutro jego stan może być zły ze względu na warunki meteorologiczne.

– Sytuację można na bieżąca śledzić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub za pomocą specjalnej aplikacji. Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby cierpiące na choroby kardiologiczne powinny zachować ostrożność i jeśli nie muszą, to lepiej żeby nie wychodziły z domu – informuje Klaudia Urbaniak z zarządzania kryzysowego UM w Lubinie.

Pył PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w powietrzu, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Może zawierać rakotwórcze metale ciężkie, dlatego jest groźny dla ludzi. Wpływa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy.

– Osoby, które ciepią na choroby serca mogą mieć uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, a osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech – dodaje Urbaniak.

Podobne objawy mogą odczuwać także zdrowe osoby. W przypadku ich nasilenia należy się skontaktować z lekarzem.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..