Opowieść o zapomnianych głogowskich zabytkach

O barokowej ambonie i ołtarzu św. Marii Magdaleny, dwóch zapomnianych dziełach z głogowskiej kolegiaty, mówić będą: dr Dariusz Galewski, Jakub Szajt i dr Jacek Witkowski podczas wykładu z cyklu „Śladami kultury i historii Ziemi Głogowskiej”.

Tych ciekawych historii można będzie wysłuchać we wtorek, 12 września, o godz. 17 w głogowskiej kolegiacie. Wstęp wolny.

Na wykład zapraszają Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wraz z Parafią kolegiacką pw. Wniebowzięcia NMP.

– Kościół Najświętszej Maryi Panny wraz z utworzoną przy nim kapitułą kolegiacką należał od średniowiecza do najważniejszych i najzamożniejszych ośrodków kościelnych na całym Śląsku – informuje Dariusz Czaja, wiceprezes TZG. – Niemal całkowite zniszczenie gmachu wraz z bogatym wyposażeniem w 1945 roku spowodowało, że na długie lata przestał być obecny w opracowaniach kultury i sztuki całego regionu. W ramach barokizacji świątyni zapoczątkowanej w połowie XVII wieku zrealizowano kilka interesujących dzieł.

Najwybitniejszym z nich, jak dodaje Dariusz Czaja, była wykonana u schyłku stulecia marmurowa ambona (1697) oraz zachowany fragmentarycznie ołtarz św. Marii Magdaleny (ok. 1697).

– Wśród znanych barokowych kazalnic śląskich ambona kolegiacka posiadała najbardziej rozbudowaną ikonografię dotyczącą księcia Apostołów – dopowiada wiceprezes TZG. – Wyróżniała się też zastosowanym materiałem, który pojawiał się rzadko i tylko w najbardziej prestiżowych realizacjach. Świadczyło to o wysokich ambicjach głogowskiej kapituły kolegiackiej i wyjątkowej roli świątyni, która tradycyjnie określana była mianem katedry.

Podczas wykładu omówiona zostanie ikonografia, a także wymowa ideowa tego wybitnego, choć nieistniejącego już dzieła.

Z kolei, pochodzący z kaplicy pod tym samym wezwaniem, wykonany z szarego marmuru ołtarz należy do niewielkiej grupy tego rodzaju retabulów, tj. nastaw ołtarzowych, powstałych na Śląsku ok. 1700 r.

– W wystąpieniu omówiona zostanie postać fundatora, kanonika głogowskiego Godfryda J. U. Schönborna, a także ikonografia i wymowa ideowa dzieła – dodaje Dariusz Czaja. – Podjęta zostanie również próba określenia twórcy, jak również perspektywy ewentualnej rekonstrukcji retabulum.

Wykład odbędzie się we wtorek, 12 września, o godz. 17 w głogowskiej kolegiacie. Wstęp wolny.

Fot. UR

Dodaj komentarz