Opublikowany: nie, Sty 12th, 2020

Okrągły jubileusz „Solidarności”

Uroczysta msza w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie upamiętniła dziś 40. rocznicę zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Organizatorem jubileuszowego wydarzenia była komisja „Solidarności” działająca przy Zakładach Górniczych Lubin.

– To był wielki ruch społeczny, który dopiero później został sformalizowany. Wszystkie przemiany, które nam się wydarzyły na przestrzeni ostatnich lat – wolność, lepsza sytuacja gospodarcza Polski – zawdzięczamy „Solidarności” – mówi Bogdan Nuciński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” ZG Lubin.

Mszę poprowadził biskup senior diecezji legnickiej ks. Stefan Cichy. W uroczystości wzięli udział także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda oraz starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda.

– Dziś mamy inne czasy, inne problemy. Wtedy walczyliśmy nie tylko o godność pracowników i o to, by ich praca była szanowana, ale przede wszystkim o wolność – komentuje Elżbieta Witek. – Dziś żyjemy w kraju wolnym, demokratycznym, zupełnie innym niż czterdzieści lat temu i o innym poziomie rozwoju gospodarczego, więc dziś związkom jest dużo łatwiej. Ale praca w nich to zawsze służba dla drugiego człowieka.

– Być może związki zawodowe nie mają już takiej siły, jak kiedyś, ale bez nich – obojętnie czy mówimy o „Solidarności”, czy innych organizacjach – ludziom pracy będzie ciężko bronić swoich praw. Myślę, że dziś młodzi ludzie nie do końca rozumieją rolę związków, a moim zdaniem powinni patrzyć w ich stronę, bo to jest ich jedyna ostoja – twierdzi Adam Myrda.

Po mszy w hołdzie „Solidarności” zaśpiewał Maciej Wróblewski.

Fot. Joanna Dziubek

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..