Opublikowany: czw, Kwi 12th, 2018

Ogólnopolski sukces młodych fotografów ze Świerzawy

Ogromnym sukcesem dla uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Świerzawie zakończył się Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Szwecja z klasą”. W nagrodę za zdobycie drugiego miejsca pięcioosobowa grupa z tej placówki będzie miała okazję zwiedzić ten piękny skandynawski kraj za połowę ceny.

Konkursowi przyświecała typowa dla Szwedów filozofia LAGOM, co w języku polskim oznacza „w sam raz, akurat, tyle, ile trzeba”. LAGOM rozumiane jest także jako szwedzka sztuka równowagi – życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności, umiarkowanie i docenianie tego, co się ma.

Świerzawską placówkę reprezentowała drużyna „Osobliwi” w składzie: Marcin Leśniak, Julia Urbańska, Kornelia Zdziechowicz, Alicja Durakiewicz, Joanna Domańska. Ich praca „Mądrość w powściągliwości” zyskała spore uznanie jurorów, przede wszystkim za bardzo dobry warsztat fotograficzny, oryginalność zdjęć i różnorodność ujęć.

Organizatorzy konkursu tak opisali prace przygotowane przez młodych fotografów ze Świerzawy: „Lagom to wielka waga. Na jej szali postawiono dobra materialne i duchowość w idealnych proporcjach. Żaden krok nie jest przypadkowy. Wszystko jest naturalne. Człowiek potrafi doceniać to co ma. Żyje w zdrowiu i pogodzie ducha. Każdy dzień traktuje jako dar. Odrzuca skrajności i wyścigi szczurów. Lagom to umiarkowane szczęście, a nie euforia uniesienia, ale to wystarczy. Szczęście w stylu lagom nie polega na ekstremach. To trafienie w punkt. Nie masz za dużo. Nie masz za mało. Masz w sam raz. Żyjąc w tej filozofii niedostatku możesz stać się świadomym konsumentem, zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, dbać o relacje z bliskimi, poznać szczęśliwe i zrównoważone życie. Lagom to Ikea, bo ona to nie tylko meble. To również komfortowe poczucie wygody i minimalizmu. To mądrość w
powściągliwości. To swoisty sposób na sukces. Wystarczy tylko nauczyć się kiedy mówić sobie dość w odpowiedniej chwili”.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła grupa „Wikingowie” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Prostynia. Nagrodą jest klasowa wycieczka do Kalskrony. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Świerzawy, którzy otrzymają 50 procentową zniżkę na wycieczkę do Szwecji.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Natalia pisze:

    Super dzieciaki! 🙂

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..