Opublikowany: pon, Lut 13th, 2017

Ognisko odzyska dawny blask

Fot. Paweł Pawlucy

Fot. Paweł Pawlucy

Europejskie Centrum Kultury z salą koncertową z prawdziwego zdarzenia – to prezydencki pomysł zagospodarowania siedziby dawnego Kina Ognisko w Legnicy, który w ratuszu przypominają od lat. Wszystko wskazuje na to, że wizja Tadeusza Krzakowskiego wreszcie się ziści. Miasto zaplanowało już bowiem pierwsze wydatki na adaptację budynku.

Podczas ostatniej sesji legnickich radnych mieszkańcy całą uwagę skupili na uchwałach dotyczących krajowej reformy i zmian w miejskim systemie szkolnictwa. W cieniu burzliwej i emocjonalnej dyskusji pozostała uchwała w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej i wydatków w ramach tegorocznego budżetu. A w niej zapis o przeznaczeniu 150 tys. zł na opracowanie dokumentacji pod kątem przebudowy nieruchomości, w której mieściło się Ognisko.

Budynek przy ul. Skarbowej, pod którym niegdyś ustawiały się kolejki kinomanów, od lat niszczeje. Choć już w 2009 r. wrocławska Odra Film zamknęła je, a niewiele później dolnośląski wojewoda przekazał salę w ręce władz miasta, drugim zarządcą kamienicy wciąż była Legnicka Spółdzielnia Spożywców Społem. Mimo skarg legniczan na stan popadającego w ruinę obiektu, żadna ze stron nie chciała inwestować w jego utrzymanie, nie mając pewności, że w przyszłości będzie mogła w pełni nim zarządzać. W ratuszu postanowili wywłaszczyć LSS i choć pierwsze rozstrzygnięcia okazały się korzystne dla Legnicy, władze Społem nie rezygnowały z walki. Pat trwał.

Fot. Paweł Pawlucy

Fot. Paweł Pawlucy

Dziś w gminie są już spokojni o wyniki sądowego sporu, gdyż wszystkie dotychczasowe rozstrzygnięcia pozostawały dla niej korzystne. Stąd decyzja o dopisaniu do budżetowych wydatków pozycji poświęconej pierwszym pracom nad utworzeniem Europejskiego Centrum Kultury w Legnicy.

– Kwota 150 tys. zł zostanie przeznaczona na opracowanie dokumentacji, która jest niezbędna by rozpocząć prace nad remontem dawnego kina – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

W ratuszu nie chcą jeszcze zdradzać szczegółów. Wiadomo jednak, że przy Skarbowej ma powstać sala widowiskowo-koncertowa z prawdziwego zdarzenia. To właśnie w Europejskim Centrum Kultury mają się w przyszłości odbywać koncerty i inne wydarzenia kulturalne rangi międzynarodowej. Niewykluczone, że placówka będzie funkcjonować jako część Legnickiego Centrum Kultury.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..