Opublikowany: pt, Lis 2nd, 2018

Odświeżony czołg wkrótce stanie w porcie

Niebawem na parkingu budowanym właśnie przy ścinawskim porcie pojawi się dobrze już znany mieszkańcom obiekt. Wyremontowany czołg T-34 znów będzie jedną z miejskich atrakcji.

Czołg zniknął ze ścinawskiego rynku w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wielu mieszkańców z żalem obserwowało jego demontaż, byli jednak i tacy, którzy na widok zdejmowanej z postumentu maszyny mówili „nareszcie!”.

– Zdajemy sobie sprawę z faktu, że czołg w sercu miasta budził wśród mieszkańców skrajne emocje. Przez te wszystkie lata pojazd urósł jednak do miana symbolu Ścinawy, dla gości i najmłodszych stanowił zawsze atrakcję – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – To także historyczny i technologiczny eksponat z czasów wojny, więc uznaliśmy, że pełni rolę dydaktyczną. Czołg nie zniknie z miasta, pozbawiony zakazanych emblematów, bez tablic i napisów znajdzie się w pobliżu nabrzeża Odry. Wiem, że sami mieszkańcy podejmowali w przeszłości inicjatywy i prowadzili zbiórkę pieniędzy, by wyremontować zabytkowy pojazd. Jednak chcę podkreślić, że środki na odrestaurowanie czołgu pochodzą w całości z budżetu gminy – dodaje.

Pojazd ma pełnić rolę dydaktyczną, dlatego zostanie pomalowany na kolor, jaki mógł mieć kiedyś. W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że czołgi T-34 były wysyłane na front w różnych barwach – zależnie od warunków klimatycznych i naturalnych regionu, by optymalnie dopasować kamuflaż. W rezultacie wyodrębniono cztery grupy rejonów działań wojennych, w których stosowano odmienne barwy maskujące. Ścinawski T-34 został zaliczony do grupy, która obejmowała okręgi położone na zachodzie, północnym-zachodzie i w centralnej Rosji oraz Odeski Okręg Wojskowy. Zalecano dla nich stosowanie malowań wielobarwnych, składających się z następujących kolorów: zielony (4 BO) – kolor podstawowy, ciemnobrązowy/czarny (6 RP) i piaskowy (3 IE).

źródło: Scinawa.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..