Oddali krew na cześć żołnierzy wyklętych (FOTO)

krew (4)Prawie trzynaście litrów krwi udało się dziś zebrać w Złotoryi  w ramach ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Punkt poboru krwi mieścił się w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie przez trzy godziny swój życiodajny płyn oddawali nie tylko złotoryjscy policjanci i strażacy, ale też mieszkańcy. Krew oddało 28 osób. Podobne akcje organizowane są w Złotoryi już od kilku lat, nie tylko w klasach „jedynki”, ale także w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Zawodowych. Wcześniej w szpitalu i przychodni zdrowia znajdowały się stałe punkty krwiodawstwa.

– Zaczęło się w 2014 roku, a dzisiejsza akcja jest siódmą tego typu w naszym mieście. Zwykle udaje nam się zebrać około dziesięciu litrów krwi. Nasz rekord to 21 litrów i na podobny wynik liczymy też dzisiaj, ze względu na udział pracowników służb mundurowych – mówi Agnieszka Ardeli ze złotoryjskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca”, będącego organizatorem dzisiejszej akcji. Zbiórkę krwi przeprowadzili pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Legnicy.krew (20)

Na szkolnym korytarzu na krwiodawców czekały ciasta, świeże soki oraz gorące napoje przygotowane przez organizatorów. Przed oddaniem najcenniejszego płynu każdy mógł też skorzystać z relaksacyjnego masażu, który wykonywała dwójka studentów z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Ogólnopolska akcja „SpoKREWnieni służbą” ma też wymiar symboliczny – poprzez oddanie krwi potrzebującym  każdy jej uczestnik oddaje hołd żołnierzom wyklętym. W czasie dzisiejszej zbiórki, którą patronatem objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, udało się zebrać 12,6 litra krwi.

.

.

 

Dodaj komentarz