O sile marzeń podczas Polkowickich Prezentacji Niepełnosprawni Sprawnym

25-letni Mariusz Kędzierski trafił na listę 100 najbardziej wpływowych Polaków. W 12 dni przejechał 17 tysięcy kilometrów, a przygotowanie jednego rysunku zajmuje mu średnio 30-50 godzin. Artysta, który nie ma rąk spotkał się z polkowicką młodzieżą podczas trwających Prezentacji Niepełnosprawni Sprawnym. 

Być może już za kilka miesięcy spełni się największe marzenie Mariusza – wystawa jego prac w jednej z nowojorskich galerii. Niedawno po raz pierwszy odwiedził amerykańską metropolię. Rysował na słynnym Times Squar, a wcześniej także na ulicach największych europejskich miast. Film o tym, jak tworzy kolejne grafiki obejrzało w ciągu kilku dni 210 tysięcy osób.

Mariusz Kędzierski pochodzi ze Świdnicy. Urodził się z wadą genetyczną, ale z powodzeniem realizuje swoją pasję. Od lat rysuje portrety i martwą naturę. Najpierw do szuflady. Teraz dzieli się swoim talentem z innymi. Podczas takich spotkań, jak w Polkowicach, opowiada o swoim życiu.

– Uwierzyłem, że to co robię może być uznawane za wartościowe, gdy wysłałem pracę do jednego z portali internetowych, które publikują rysunki celebrytów – wspominał Mariusz. – Została opublikowana, co znaczyło, że uznano ją za wartościową, a przecież nikt nie wiedział kim jestem, że nie mam rąk. Wtedy uwierzyłem, że mogę żyć ze sztuki. Potem miałem jeszcze wiele trudnych momentów. Gdy udało mi się dostać na Akademię Sztuk Pięknych musiałem przerywać studia, raz z braku pieniędzy, a raz ze względu na egzamin. Nie zdałem go, bo uniemożliwiały mi to moje ograniczenia. Za każdym razem się zbierałem i szedłem dalej. Przez całe życie towarzyszy mi taka myśl: Im więcej kłód, tym piękniejszy dom. Niepowodzenia mnie nie zrażają, one motywują, a siła marzeń jest ogromna. Moje życie pokazuje, że jeśli czegoś pragniesz z całego serca i nie zrezygnujesz z marzeń, to w końcu ci się uda – zapewniał.

Opowieści gościa zrobiły na młodzieży duże wrażenie.

– To bardzo inspirujące. Tyle osiągnąć w tak młodym wieku. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem – mówili uczniowie.

Spotkanie odbyło się w ramach Polkowickich Prezentacji Niepełnosprawni Sprawnym, które potrwają do piątku, 1 grudnia. Będzie to dzień sportu osób niepełnosprawnych – w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. W godz. od 10 do 12 zaplanowano pokazy: rugby na wózkach oraz koszykówki na wózkach.

Fot. UG Polkowice

Dodaj komentarz