Nowy szyb, a oczekiwania mieszkańców (FOTO, WIDEO)

SZYB_GG2_2aPrezes KGHM powołał zespół negocjacyjny, który ma wypracować porozumienie z mieszkańcami i władzami gminy Żukowice dotyczące budowy szybu wdechowego „GG-2 Odra” w rejonie miejscowości Słone. Po pierwszym spotkaniu w tej sprawie mieszkańcy zgłosili swoje oczekiwania. Podczas kolejnego – członkowie zespołu z KGHM przedstawili swoje propozycje. Emocji nie brakowało.

KGHM planuje wybudować na terenie gminy Żukowice szyb wdechowy i zjazdowo-materiałowy. Nowa inwestycja to dodatkowe miejsca pracy i wpływy z podatków do budżetu gminy. Swoje oczekiwania mają też mieszkańcy. Zgłosili je podczas pierwszego spotkania z przedstawicielami miedziowej spółki.

– Oczekiwania mieszkańców dwóch wsi: Słone i Kamiona, najbliżej umiejscowionych przy mającym powstać szybie, są jednoznaczne – mówi Beata Stachak, przewodnicząca Rady Gminy Żukowice. – Chcą, by dano im możliwość wyprowadzenia się z tych miejscowości w momencie kiedy nie będą chcieli sąsiadować z tym szybem, żeby wtedy KGHM wykupił od nich nieruchomości oraz ziemie, bo niewielu mieszkańców jest nadal rolnikami.

Jak się okazuje, sprawa nie jest jednak prosta. O tym poinformował mieszkańców przedstawiciel zespołu negocjacyjnego z KGHM podczas wczorajszego spotkania.

SZYB_GG2_1a– Uzyskaliśmy opinie prawne, z których wynika, że taki sposób załatwienia sprawy nie jest możliwy – wyjaśnia Mariusz Bilikowski, pełnomocnik KGHM ds. budowy szybu. – To jest cała procedura prawna. Gruntów rolnych nie można tak przekształcić, jak się komuś podoba.

Prezes KGHM powołał komisję ds. negocjacji z mieszkańcami i władzami gminy Żukowice i upoważnił ją do rozmów na temat innych, możliwych z punktu widzenia prawa, cesji na rzecz mieszkańców. Przedstawiciele miedziowej spółki mają kilka propozycji.

– Mamy możliwość sfinansowania kolonii dla dzieci – dodaje Mariusz Bilikowski, pełnomocnik KGHM ds. budowy szybu. – Druga opcja to współpraca z rolnikami. Możemy sfinansować wapnowanie gruntów, zakup folii ogrodniczych. Trzecia opcja to współpraca w zakresie wykonania remontu infrastruktury, na przykład, dróg.

Mieszkańcy mogą też liczyć na darmowe badania w ramach tzw. białych sobót, a młodzież na praktyki zawodowe w zakładach miedziowego holdingu.

Zgłoszone przez przedstawicieli KGHM propozycje nie zachwyciły jednak mieszkańców. Obawiają się m.in. hałasu, szkód górniczych i negatywnego wpływu szybu na środowisko.

– Nie jesteśmy przeciwni temu, żebyście eksploatowali złoże tylko musimy dojść do porozumienia, dobrego dla was i dla nas – mówił jeden z mieszkańców gminy Żukowice. – Trzeba dać rozwiązanie tym, którzy nie zechcą tu mieszkać.

SZYB_GG2_1Wójt gminy Żukowice zaznacza, że było to spotkanie informacyjne i do tej pory nie zapadły żadne decyzje w sprawie budowy szybu.

– Jeżeli mieszkańcy zdecydują, że szyb tu będzie, to rada i wójt inaczej nie postanowią, ale jeżeli wola mieszkańców będzie negatywna, to ta inwestycja nie powstanie – podkreśla Krzysztof Wołoszyn, wójt gminy.

Są propozycje KGHM i oczekiwania mieszkańców. Teraz zaczną się negocjacje.

 .

Dodaj komentarz