Nowoczesna bierze rozwód z Koalicją Obywatelską

Fot. materiały prasowe

Trójka radnych Nowoczesnej opuściła klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wspólnie z dwoma radnymi wybranymi z listy Rafała Dutkiewicza utworzyli klub Nowoczesna Plus. Radni przekonują, że taki ruch wzmocni opozycję w sejmiku.

W skład nowego klubu wejdą Jacek Iwancz, Marzena Majdzik i Magdalena Piasecka z Nowoczesnej oraz Stanisław Huskowski i Ryszard Lech, którzy do sejmiku dostali się z listy „Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska”.

Trzy pierwsze osoby do tej pory zasiadały w klubie Koalicji Obywatelskiej. Z tych samych list startowały w wyborach do sejmiku. O tym, że Nowoczesna ma ambicje stworzenia własnego klubu, działacze tej formacji nieoficjalnie mówili już jakiś czas temu. Teraz opuszczenie Koalicji Obywatelskiej na szczeblu wojewódzkim stało się faktem.

– Uważamy Nowoczesną za wartość zarówno w polityce krajowej, jak i samorządowej na szczeblu lokalnym. Polska potrzebuje formacji, która będzie stać na straży wolności obywatelskich, a także praw i interesów ludzi przedsiębiorczych – tłumaczył podczas niedzielnej konferencji prasowej Tadeusz Grabarek, wiceprzewodniczący Nowoczesnej. – Formacji, która z pełną determinacją przeciwstawi się fali populizmu, który niszczy jakość polskiej debaty publicznej i podważa fundamenty bezpieczeństwa polskiej gospodarki. Taka partią jest .N i dlatego chcemy wyraźniej zaznaczyć jej podmiotowość i autonomię poprzez powołanie samodzielnego klubu w Sejmiku – dodał.

Radni Nowoczesnej tłumaczą decyzję o opuszczeniu klubu Koalicji Obywatelskiej chęcią zacieśnienia współpracy z Huskowskim i Lechem, którzy do tej pory byli radnymi niezależnymi. Nowa przewodnicząca klubu Nowoczesna Plus przekonuje, że podział na dwa kluby nie jest rozpadem, a wzmocnieniem wspólnej formacji opozycyjnej. – Dzięki temu Koalicja Obywatelska powiększa się o dwóch nowych radnych. Chcemy pogłębienia współpracy z naszymi przyjaciółmi Staszkiem Huskowskim i Ryszardem Lechem. Wiele nas łączy, chcemy pracować razem, a w formule Klubu Koalicji Obywatelskiej było to utrudnione – powiedziała Magdalena Piasecka.

Nowy klub deklaruje, że pozostanie w opozycji i zamierza kontrolować działania zarządu województwa stworzonego przez koalicję PiS-Bezpartyjni Samorządowcy. Nowoczesna Plus zapowiada też kontynuację współpracy z radnymi PO.

Po zmianach największym klubem w sejmiku pozostanie Prawo i Sprawiedliwość (14 radnych). Koalicja Obywatelska będzie liczyć 10 członków. Kolejnymi pod względem wielkości będą kluby Bezpartyjni Samorządowcy (6 radnych) oraz Nowoczesna Plus (5 radnych). Radnym niezależnym pozostaje Mirosław Lubiński, który do sejmiku dostał się z listy PSL.

źródło: bas/TuWrocław.com

Dodaj komentarz

*

code