Nowe wytyczne duszpasterskie na czas epidemii

Podtrzymana dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, zwiększenie liczby wiernych mogących uczestniczyć w eucharystii, rezygnacja ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach, zawieszone pozostają wszelkiego rodzaju procesje oraz spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach – to tylko niektóre z wytycznych, jakie znalazły się w ostatnim zarządzeniu Zbigniewa Kiernikowskiego, biskupa diecezji legnickiej. 

Aktualny dokument podzielony jest na kilka bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy mszy świętej i uczestnictwa w niej, kolejne normy dotyczą m.in. sakramentalnej posługi wobec chorych, spowiedzi świętej, obrzędów pogrzebu, uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. i bierzmowania oraz święceń prezbiteratu.

Według najnowszych rozporządzeń państwowych w każdej Mszy świętej i innych celebracjach może uczestniczyć 1 osoba na 15 mpowierzchni danego kościoła (w razie jakichkolwiek zmian w tej kwestii należy stosować się do podawanych przez Państwo zasad). Na drzwiach kościoła, w gablotach i na stronach internetowych parafii należy umieścić informację o powierzchni budynku kościelnego wraz ze wskazaniem liczby osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych, z wyłączeniem celebransa i usługujących. W kościele należy zaznaczyć miejsca, w których mogą się znajdować uczestnicy liturgii przy zachowaniu właściwej odległości.

– czytamy w dokumencie.

W odniesieniu do sakramentu pokuty, biskup przypomniał o konieczności zachowania należytych zabezpieczeń podczas spowiedzi. – Należy zrezygnować ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach, przenosząc ją do kaplic bocznych czy innych podobnych pomieszczeń, odpowiednio wietrzonych, a jeśli ich nie ma, w otwarte miejsca w kościele. Tam należy spowiadać, jeśli to możliwe, przy klęczniku z kratą osłoniętą solidną folią ochronną. Klęcznik i krata z folią powinny być często dezynfekowane. Nie tylko penitent, ale także szafarz Sakramentu Pokuty w czasie jego sprawowania ma mieć zasłonięte usta i nos – podkreśla duchowny.

Również posługę wobec chorych należy pełnić z zachowaniem zabezpieczeń przed zakażeniem. Poza przypadkiem zagrożenia życia, duszpasterze mogą odwiedzać chorych na wyraźną prośbę samych zainteresowanych.

– Decyzje związane z udzielaniem sakramentu chrztu pozostawiam roztropnej ocenie duszpasterzy. Zwracam uwagę na zachowanie zasad higieny i wszelkich aktualnych norm wprowadzonych przez władze świeckie i kościelne – pisze Zbigniew Kiernikowski.

Do momentu powrotu dzieci do szkoły nie może być mowy o zbiorowej Komunii Świętej dzieci. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

– Termin święceń diakonatu został przeniesiony na 6 czerwca 2020 roku. Gdy nie zaistnieje jakaś przeszkoda, święcenia prezbiteratu odbędą się w wyznaczonym wcześniej terminie, tzn. 23 maja 2020 roku, w katedrze legnickiej. Jednak w związku z aktualnymi ograniczeniami w uroczystości będą mogli wziąć udział tylko kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, którzy wcześniej otrzymają imienne zaproszenia na tę liturgię w katedrze. Pozostali wierni będą mieli możliwość uczestniczenia w uroczystości dzięki transmisji internetowej – czytamy w kolejnym punkcie zarządzenia.

Do odwołania pozostają zawieszone wszelkiego rodzaju procesje oraz spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach. Do odwołania zostają wstrzymane także wizytacje kanoniczne.

– Proszę, aby księża wobec zagrożenia niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa wystrzegali się skrajności w postawach i wypowiedziach oraz unikali tworzenia atmosfery strachu i paniki, jak również lekceważenia powagi sytuacji. Bądźmy dla innych wzorem i umocnieniem w stosowaniu się do zaleceń władz państwowych, samorządowych, sanitarnych i kościelnych – apeluje ksiądz.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Dodaj komentarz